Akty Prawne
PREORIENTACJA ZAWODOWA
W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 4 W ŁOMŻY
We wtorek 11.06.2019 roku w dwóch grupach sześciolatków w Przedszkolu Publicznym nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Łomży odbyły się zajęcia z preorientacji zawodowej prowadzone przez Annę Borawską – doradcę zawodowego Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. Temat przewodni spotkania związany był z zawodem listonosza.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały piosenki o blaskach i cieniach pracy listonosza, po czym chętnie wzięły udział w dyskusji o zaletach i wadach tejże profesji. Wszyscy doszli do wniosku, że zawód listonosza jest ważna i każdy lubi otrzymywać przesyłki, pocztówki z pozdrowieniami, karty z życzeniami od bliskich osób. Zwieńczeniem zajęć było samodzielne wykonywanie pocztówki oraz kolorowanie obrazków, których bohaterem był listonosz. Mimo upału dzieci pracowały bardzo aktywnie i żywiołowo dzieliły się swoimi przemyśleniami.
Dziękuję Dyrekcji, nauczycielom i sześciolatkom z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łomży za zaproszenie i miłe przyjęcie.
Życzę udanego wypoczynku w wakacje.
Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym.
Anna Borawska
doradca zawodowy ŁCRE
Interaktywne lekcje - relacje ze spotkania W obecnej erze postępu technologicznego nie może być mowy o skutecznej edukacji bez zaangażowania nowych technologii. Błyskawiczny dostęp do informacji wymusza na nauczycielach nowe podejście do edukacji – by w pełni wykorzystać potencjał dostępnych narzędzi: komputerów, tablic interaktywnych i dostępnego oprogramowania. Jeszcze do niedawno trudno było sobie wyobrazić, że cokolwiek może naruszyć „ugruntowaną” od wieków pozycję zwykłej, zielonej tablicy, proponując w zamian bogate w nowe możliwości narzędzie, jakim jest tablice interaktywne. Dziś stało się to już faktem. Tablice interaktywne są już w zdecydowanej większości polskich szkół, choć jeszcze 10 lat temu były rzadkością. Skoro w szkołach pojawiły się tablice interaktywne to czas by uatrakcyjnić zajęcia poprzez stosowanie ćwiczeń interaktywnych, które pobudzają ucznia i zachęca do nauki poprzez zabawę. Jedną z takich aplikacji, jest LearningApps.org wspierającą proces uczenia się i nauczania za pomocą małych interaktywnych modułów. Istniejące na stronie LearningApps.org moduły mogą być bezpośrednio wykorzystywane w nauczaniu, lub też zmieniane lub tworzone przez użytkowników w Internecie. Są tam zebrane aplikacji wielokrotnego użytku i udostępnione publicznie. Z aplikacji może każdy korzystać na zajęciach do interaktywnej części. Jest to bardzo przydatna strona do nauki wszystkich przedmiotów. 5 czerwca 2019 roku w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji spotkali się nauczyciele uczący różnych przedmiotów na różnych etapach edukacyjnych by nauczyć się tworzyć ćwiczenia interaktywne, aby lekcja staje się atrakcyjna i wyrzuca wszelką nudę.
Konsultant ds. religii Anna Domurat RELACJA ZE SZKOLENIA „DIAGNOSTYKA ORAZ ZARZĄDZANIE STRESEM I WYPALENIEM ZAWODOWYM” Światowa Organizacja Zdrowia uznała stres za jedno z największych zagrożeń zdrowotnych, przy czym głównym jego źródłem jest praca. Wypalenie zawodowe dotyczy coraz większej grupy społecznej. To problem lekarzy, policjantów, kierowników korporacji i wielu innych osób. Szczególną grupę zawodową ludzi zagrożonych wypaleniem zawodowym stanowią nauczyciele i to właśnie im dedykowane było szkolenie „Diagnostyka oraz zarządzanie stresem i wypaleniem zawodowym”, które w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji poprowadziła 05.06.2019 roku Anna Borawska. Uczestnicy spotkania poznali klasyfikację źródeł stresu, rodzaje stresorów, objawy fizyczne i emocjonalne stresu oraz sposoby jego zwalczania. Uświadomili sobie, jaka jest zależność pomiędzy siłą stresu a zdrowiem oraz jak rozpoznać początek wypalenia zawodowego i nie stracić motywacji do pracy w szkole. Po aktywnym udziale w szkoleniu nauczyciele znają już zasady profilaktyki antystresowej, sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu i zobowiązali się, że spróbują zastosować się do tych wytycznych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wprowadzenie indywidualnego programu zarządzania stresem wymaga co prawda czasu i wysiłku, ale jest bardziej opłacalne niż walka z jego skutkami. Było to pierwsze szkolenie w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji z zakresu profilaktyki antystresowej. Z uwagi, że zapotrzebowanie na tego typu szkolenia jest duże, seria kolejnych spotkań odbędzie się już po wakacjach. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom szkolenia za przybycie, aktywność, miłą atmosferę podczas spotkania, życząc satysfakcji z wykonywanej pracy, a już wkrótce – udanego wypoczynku wakacyjnego… i zapraszam na kolejne warsztaty w roku szkolnym 2019/2020.
Anna Borawska doradca zawodowy ŁCRE Warsztaty edukacyjno-doradcze w III LO
W dniach od 28 maja do 5 czerwca 2019 r. uczniowie klas pierwszych z III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży uczestniczyli w 2-godzinnych warsztatach doradczych. Zajęcia z doradcami zawodowymi: Sylwią Lutostańską i Marzeną Wasilewską miały na celu określenie zainteresowań zawodowych oraz poznanie kluczowych kompetencji na dzisiejszym rynku pracy. W efekcie uczniowie otrzymali spersonalizowane wyniki, które pozwolą im raz jeszcze przyjrzeć się swoim wyborom w przedmiotów rozszerzonych. Koniec klasy pierwszej to czas na rozeznanie, czy profil klasy dobrze pasuje do moich zainteresowań i będzie kompatybilny z wyborem kierunku studiów. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach, chętnie biorąc udział w ćwiczeniach. Często zajęciom towarzyszyła żywa dyskusja nad wyborami i konsekwencjami tychże. Dziękujemy za aktywność i zaangażowanie, a pedagogowi – p. Sławomirze Głasek za zaproszenie.
Zapraszamy na konsultacje na terenie naszej Placówki, ul. Polna 16
Sylwia Lutostańska i Marzena Wasilewska Doradcy zawodowi z ŁCRE Zajęcia z doradcą zawodowym w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Łomży
26 maja 2019 r. przedszkolaki z gr. III z Przedszkola Publicznego nr 2 w Łomży uczestniczyli w zajęciach z preorientacji zawodowej. Tym razem tematem były podróże, pociągi i pracownicy kolei. Głównie maszynista towarzyszył opowieściom o starych i nowych pociągach. Dzieci bawiły się przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”, szlifując kierunki oraz spostrzegawczość. Na zakończenie zrobili śliczną, starą lokomotywę, której kolorowe elementy trzeb było wyciąć i odpowiednio ułożone na kartce przykleić. Dziękuję wychowawczyni, p. Jolancie Bałazy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie, a dzieciom za przesympatyczną zabawę, i nieokiełznaną energię. Do zobaczenia Sylwia Lutostańska Doradca zawodowy ŁCRE w Łomży
Wojsko, wojsko… Jak zostać żołnierzem zawodowym? Ile zarabia młody żołnierz? Czy każdy może pojechać na misję do Iraku? Jaka broń jest na wyposażeniu polskich żołnierzy? Ile waży placek żołnierza? Co jedzą żołnierza na poligonie?.... Te i inne pytania padały podczas wycieczki do Warsztatów Technicznych w Łomży, która odbyła się pod hasłem ”Środowisko pracy żołnierzy. Poznajemy zawód żołnierza.” Zajęcia odbyły się w ramach cyklu: Poznajemy ciekawe zawody- zawody mundurowe. Uczniowie klasy VIII D z SP nr 10 w Łomży razem z doradcą zawodowym ŁCRE Sylwią Lutostańską odwiedzili Wojsko Polskie stacjonujące w Łomży. Warsztaty Techniczne mają ciekawą historie, o której opowiedział nam żołnierz rezerwy. W Izbie pamięci usłyszeliśmy wykład nt. 33 Pułku Piechoty oraz burzliwej historii naszego miasta i kraju. Następnie młodzież miała możliwość spróbować swoich sił w strzelaniu z broni krótkiej i długiej, zakładaniu maski gazowej i noktowizorów, wyszukaniu na niebie samolotu z wykorzystaniem sprzętu optycznego. Na zakończenie młodzież miała możliwość wejścia do czołgów i wozów pancernych będących na wyposażeniu Warsztatów. Uczniowie skosztowali również prowiantu będącego na wyposażeniu żołnierza polskiego. Społeczność klasy VIIID usłyszała i jak zostać żołnierzem zawodowym, jakie drogi kariery daje ten zawód, jakie są jego wady i zalety oraz perspektywy zatrudnienia na najbliższe lata. Młodzież zadowolona z aktywności na świeżym powietrzu wyniosła sporą dawkę wiedzy , która może być przydatna przed dokonaniem wyborów edukacyjnych. W atmosferze pogody i uśmiechu podziękowaliśmy za bardzo ciekawy i mile spędzony czas . Dziękuję raz jeszcze p. Grzegorzowi Zduńczykowi , żołnierzowi zawodowemu z Warsztatów Technicznych w Łomży, za pomoc w organizacji tych zajęć na terenie Jednostki.
Sylwia Lutostańska doradca zawodowy ŁCRE Ciekawe i przydatne strony:
30 maja w Szkole Podstawowej nr 4 razem z nauczycielskim zespołem zadaniowym pracowaliśmy nad planem rozwoju wiedzy, umiejętności i postaw uczniów w zakresie kompetencji osobistych, społecznych oraz umiejętności uczenia się. Pedagodzy za najistotniejszą uznali pracę w obszarach: kształtowania kultury osobistej uczniów, dbania o wzajemne dobre relacje oraz wzrostu motywacji wewnętrznej dzieci i młodzieży. Wiele uwagi poświęciliśmy też roli rodziców w procesie wychowawczo-dydaktycznym szkoły. Kreowaliśmy działania, które mogą pomóc w zwiększeniu integracji środowiska rodzinnego ze szkołą. Prace nad stworzeniem planu rozwoju szkoły trwają. Gotowy harmonogram przedstawiony zostanie radzie pedagogicznej jeszcze przed wakacjam. ![]() ![]()
Spotkanie Liderów WDN w Łomżyńskiem Centrum Rozwoju Edukacji 28 maja b.r. liderzy wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli (WDN) skorzystali z zaproszenia Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji i zauczestniczyli w spotkaniu, którego cele było: - stworzenie możliwości wzajemnego poznania się, budowanie długofalowej współpracy oraz wymiana doświadczeń i pomysłów, - rozpoznanie potrzeb szkoleniowych, - zapoznanie z ideą kompleksowego wspomagania rozwoju szkół i placówek. Dziękujemy za życzliwość, gotowość do aktywności oraz cenne wskazówki, które z całą pewnością uwzględniamy podczas tworzenia kolejnych ofert doskonalenia i współpracy nauczycieli. Zgodnie z umową na kolejne spotkanie zapraszamy z początkiem nowego roku szkolnego. 10 ZASAD które są pomocne przy wyborze szkoły
1. Pomyśl, kim chciałbyś zostać w przyszłości. 2. Zastanów się, jakie są Twoje marzenia i pasje. 3. Pomyśl, jak lubisz spędzać wolny czas. 4. Napisz, w jakich przedmiotach szkolnych jesteś dobry. 5. Dowiedz się więcej o zawodach, które Cię interesują. 6. Sprawdź ofertę edukacyjną i ranking szkół w twoim mieście i okolicy. 7. Poznaj kryteria przyjęcia do wybranych przez Ciebie szkół. 8. Sprawdź, jakich przedmiotów będziesz się uczył. 9. Porozmawiaj o swoich pomysłach z kimś, kto Cię zna. 10. Spotkaj się z doradcą zawodowym.
Zachęcam do kontaktu z doradcą zawodowym w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji
Sylwia Lutostańska Doradca zawodowy ŁCRE RELACJA ZE SZKOLEŃ Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO W poniedziałek 20.05. i wtorek 21.05.2019 roku członkowie rad pedagogicznych Szkoły Podstawowej w Miastkowie i Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży wzięli udział w szkoleniach „Doradztwo zawodowe w zreformowanej szkole” i „Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w zreformowanej szkole” prowadzonych przez Annę Borawską – doradcę zawodowego Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. Szkolenia miały na celu ukazanie korzyści z prowadzenia efektywnego doradztwa zawodowego w szkołach oraz zapoznanie się z organizacją Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego i zapisami Rozporządzenia MEN w sprawie doradztwa zawodowego. Uczestnicy spotkań słuchali wystąpienia z zainteresowaniem oraz aktywnie dzielili się swoimi przemyśleniami i uwagami podczas dyskusji. Uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące sposobu organizacji systemu doradztwa w ich macierzystych placówkach. Serdecznie dziękuję za zaproszenie do Szkoły Podstawowej w Miastkowie i Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży oraz za miłą atmosferę podczas szkoleń. Praca z tak sympatycznymi radami pedagogicznymi to czysta przyjemność, zgodnie z sentencją Konfucjusza: „Znajdź pracę, którą lubisz, a nie będziesz musiał pracować do końca życia”.
Anna Borawska doradca zawodowy ŁCRE Relacja z konferencji Dnia 21 maja 2019 roku w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji odbyła się konferencja pod patronatem Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego pod tytułem: „Efektywne doradztwo zawodowe mostem łączącym edukację i rynek pracy”. Adresatami konferencji byli lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedsiębiorczości, doradcy zawodowi, pedagodzy. Celem konferencji było rozpropagowanie idei doradztwa zawodowego wśród pracowników oświaty oraz lokalnych przedsiębiorców. Wśród prelegentów gościliśmy: W trakcie trwania konferencji uczestnicy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie : dlaczego warto uczyć się przez całe życie?, zostali zapoznani z Zintegrowanym System Kwalifikacji oraz poznali przykłady dobrych praktyk Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku oraz łomżyńskiego systemu doradztwa zawodowego. Wszystkie prezentowane moduły konferencji okazały się bardzo interesujące. Po każdym Uczestnikom dziękujemy za tak liczne przybycie. RELACJA ZE SZKOLENIA „ASERTYWNOŚĆ W ZARZĄDZANIU PERSONELEM” W środę 15.05.2019 r. grupa dyrektorów z łomżyńskich placówek oświatowych wzięła udział w szkoleniu pt. „Asertywność w zarządzaniu personelem”. Byli to dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych oraz burs, czyli przedstawiciele kadry zarządzającej na wszystkich poziomach edukacji. Szkolenie prowadziła Anna Borawska – doradca zawodowy Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. Uczestnicy warsztatów kształtowali umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z szacunkiem do siebie i innych. Wspólnie ustalili katalog korzyści wynikających z zachowań asertywnych dyrektora. Aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach i dyskusji, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Kształtowali umiejętność posługiwania się narzędziami asertywnego kierownika zespołu. Szkolenie przebiegało w miłej atmosferze współpracy. Dało się odczuć, że uczestnicy spotkania są mocno zaangażowani w swoją pracę zawodową i zależy im na sprawnym zarządzaniu zespołem. Było to pierwsze szkolenie w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi dedykowane dyrektorom. Seria kolejnych spotkań odbędzie się już po wakacjach. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom szkolenia za przybycie i zapraszam na kolejne warsztaty.
Anna Borawska doradca zawodowy ŁCRE Diagnostyka oraz zarządzanie stresem i wypaleniem zawodowym ![]() Tytuł: Diagnostyka oraz zarządzanie stresem i wypaleniem zawodowym Cele: · Identyfikacja cech indywidualnych sprzyjających wypaleniu zawodowemu (Odpowiedź na pytanie: ”Czy jestem w grupie ryzyka?”). · Kształtowanie umiejętności profilaktyki i zarządzania stresem w ujęciu globalnym i indywidualnym, korzystania z metod walki ze stresem. Data: 05.06.2019 godz. 15:30 Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne Adresaci: Nauczyciele oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz wszyscy zainteresowani Prowadząca: Anna Borawska Koszt: bezpłatnie INTERAKTYWNE LEKCJE 05.06.2019
CEL OGÓLNY: Wykorzystanie aplikacji LearningApps w tworzeniu pomocy interaktywnych. TREŚCI: - atrakcyjna lekcja z wykorzystaniem aplikacji LearningApps, - samodzielne tworzenie pomocy na lekcjach. ADRESACI: Nauczyciele wszystkich typów szkół; FORMA: Warsztat START: godz. 16.00 (4 godziny dydaktyczne) PROWADZĄCA: Anna Domurat KOSZT: Bezpłatne Relacja ze szkolenia Dobrze zaprojektowane godziny wychowawcze mogą służyć tworzeniu zespołu, wspólnemu uczeniu się od siebie nawzajem, rozwiązywaniu problemów i kształtowaniu postaw. Ważne żeby nasze działania wychowawcze były celowe i zaplanowane. Dużo łatwiej przychodzi rozpoznanie zadań rozwojowych w obrębie dydaktyki niż w sferze wychowana. Dlatego podczas warsztatów próbowaliśmy identyfikować zadania rozwojowe związane z wychowaniem w oparciu o charakterystyki dziecka na danym etapie rozwoju w następujących sferach: fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. Równie ważne okazały się narzędzia, które dają możliwość ciekawego wprowadzenia uczniów w określone zagadnienia. Jedna z propozycji to „shoty filmowe”, które przez uczestników szkolenia uznane zostały za bardzo wartościowe. Poniżej klika propozycji. Materiały filmowe: Finał VI Międzyszkolnego Quizu Zawodoznawczego dla klas 7 !!!
14 maja 2019 roku o godzinie 9.oo w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji odbył się finał VI Quizu dla uczniów klas VII, którego pierwszy etap został wcześniej przeprowadzony w szkołach. Organizatorami byli doradcy zawodowi ŁCRE w Łomży. Celem Quizu było rozpowszechnienie tematyki edukacyjno – zawodowej, zapoznanie uczniów ze ścieżkami edukacyjnymi, uświadomienie konieczności planowania własnej przyszłości oraz sprawdzenie stopnia znajomości zawodów. Podczas finału uczniowie klas 7 musieli zmierzyć się z pytaniami o starych zawodach i zawodach przyszłości, wykazać się wiedzą z zakresu zagadnień zawodoznawczych, szkołach i kierunkach kształcenia w Łomży. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z SP 1, SP 2, SP 7, SP 9, SP 10 i SP z Piątnicy, SP z Nowogrodu, SP z Kupisk, SP z Jarnut. Uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu, a rywalizacja pomiędzy drużynami była bardzo wyrównana. Największe emocje wzbudziła konkurencja kalambury o zawodach. Zaproszonym gościem i przewodniczącym jury była p. Joanna Filipkowska dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Łomży. Laureaci VI Quizu Zawodoznawczego klas 7: I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży (Julia Serafin, Olivier Mieczkowski, Dawid Dembek) II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży (Wiktoria Bagińska, Igor Podstolski, Hubert Chojnowski)
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży (Nikola Chojnowska, Martyna Frąckiewicz, Katarzyna Łępicka). Nagrody zwycięskim drużynom oraz wyróżnienia wręczyła pani Grażyna Klimek zastępca naczelnika Wydziału Edukacji w Łomży i pan Maciej Listowski dyrektor ŁCRE w Łomży. Sponsorami quizu byli Urząd Miasta Łomża i Zakład Usług Informatycznych Novum.
Wszystkim uczestnikom, opiekunom serdecznie dziękujemy. doradcy zawodowi ŁCRE |
- Zaproszenie LIDERÓW WDN na spotkanie
- Dziecko z chorobą przewlekłą w szkole (zaburzenia depresyjne, lękowe, astma, cukrzyca).
- QUIZIZZ – nowoczesne narzędzie do tworzenia quizów
- Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dziecka w przedszkolu
- Zagrożenia XXI wieku – cyberprzemoc
- ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE „ASERTYWNOŚĆ W ZARZĄDZANIU PERSONELEM”
- Warsztaty z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego W I liceum ogólnokształcącym dla dorosłych w Łomży
- Jak ucząc aktywnie uczyć efektywnie
- Relacja z wizyty studyjnej w Szkole No Bell
- Prospołeczne lekcje wychowawcze
- ,Nauczyciel naucza, a mózg ucznia buja w obłokach
- WDRAŻANIE ELEMENTÓW DORADZTWA ZAWODOWEGO NA ZAJĘCIACH LEKCYJNYCH
- „Wdrażanie elementów doradztwa zawodowego i kształtowanie kompetencji kluczowych na lekcjach matematyki w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży”
- Zwycięzcy VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam Ziemię Łomżyńską”
- ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE „JAK UCZĄC AKTYWNIE UCZYĆ EFEKTYWNIE”