Reklama
Reklama

Akty Prawne

Florystyka w Banku Pomysłów

 

          27 października 2015r odbyły się drugie w tym roku szkolnym warsztaty rękodzieła. Zajęcia prowadziła pani Ewa Białek, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Pani Ewa ukończyła szkołę florystyczną. W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, podzieliła się z uczestniczkami umiejętnością komponowania wiązanek nagrobnych. Sztukę projektowania wiązanek na bazie floretu i igliwia można z powodzeniem wykorzystać układając kompozycje roślinne na przeróżne okazje. W efekcie twórczej pracy powstały różnorodne, przepiękne dekoracje roślinne, o czym można przekonać się oglądając załączone zdjęcia.

galeria zdjęć

 

Ewa Frołow


PROJEKT „MÓJ ZAWÓD, MOJE POWOŁANIE –

Z WIZYTĄ U BRACI KAPUCYNÓW”

Wybór drogi życiowej nie jest łatwy… Kim zostać w przyszłości? Lekarzem? Prawnikiem? Nauczycielką? Fryzjerką? Pielęgniarką? Mechanikiem? A może… zakonnikiem?

Bracia Mniejsi Kapucyni zapraszają uczniów wraz z opiekunami (katechetami, wychowawcami) do swojego klasztoru w Łomży.

Podczas wizyty Ojcowie i Bracia opowiedzą o swojej drodze powołania oraz o tym, jak wygląda dzień z życia zakonnego. Oprowadzą po klasztorze, ogrodach kapucyńskich, odpowiedzą na pytania dzieci.

Nauczycieli, katechetów, wychowawców z łomżyńskich szkół zainteresowanych zorganizowaniem wizyty grupy uczniów w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży prosimy o kontakt z Anną Borawską, doradcą zawodowym Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 86 218 05 44

Przedsmak wizyty można poczuć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=5hVcdJS_4gk

 

Zapraszamy!


PROJEKT „STUDENCI ERASMUS+ W ŁOMŻYŃSKIEJ SZKOLE”

Projekt polega na przeprowadzeniu w łomżyńskich placówkach oświatowych (szkołach wszystkich poziomów, przedszkolach,  bursach) lekcji z udziałem studentów-stypendystów Programu Erasmus+.

W bieżącym semestrze roku akademickiego 2015/2016 są to studenci pochodzący z Turcji,  Hiszpanii, Afganistanu i Turkmenistanu.

Podczas lekcji zagraniczni studenci opowiadają o motywach podjęcia decyzji o wzięciu udziału w Programie Erasmus+ oraz dlaczego wybrali właśnie nasz kraj na miejsce odbycia studiów zagranicznych.

Jednocześnie zachęcają uczniów do nauki języków obcych, przedstawiają ich narodowy system edukacji, wskazując na różnice i podobieństwa do polskiego systemu oświaty.

Opowiadają o kulturze kraju, z którego pochodzą, jego historii, geografii, kulinariach, związkach z Polską. Odpowiadają również na pytania uczniów i nauczycieli dotyczące ich kraju i Programu Erasmus+.

Nauczycieli zainteresowanych zaproszeniem studentów Erasmus+ na lekcję do własnej szkoły prosimy o kontakt z Anną Borawską, doradcą zawodowym Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 86 218 05 44

 

 

 

Anna Borawska


Sesja  edukacyjno – doradcza  dla pedagogów i psychologów

miejskich placówek oświatowych

         

     Dnia 26 października 2015 roku odbyła się  druga w  roku szkolnym 2015/2016 sesja edukacyjno – doradcza, na której z doradcami zawodowymi ŁCRE spotkali się  pedagodzy i psycholodzy z miejskich placówek oświatowych..

Podczas spotkania została poruszona następująca tematyka:

- „Łomżyński Rynek Pracy. Krajowy Fundusz Szkoleniowy” – opracowanie i przedstawienie przez zaproszonego doradcę zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży – Panią Anną Dobrowolską;

- zaproponowanie konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych: „Stare zapomniane zawody naszego regionu”;

- przekazanie informacji dotyczących organizacji Łomżyńskiej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych;

- zaproponowanie ćwiczeń doradczych dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wykorzystania na zajęciach z wychowawcą klasy.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze.

 Termin kolejnego spotkania ustalono na 3 grudnia 2015 roku. W związku z sugestiami uczestników sesji, na kolejne spotkanie zostanie zaproszony kurator zawodowy  Sądu Rejonowego w Łomży.

        Dziękujemy naszym miłym gościom za udział w  spotkaniu.

Pliki do pobrania :

Przydatne linki :

http://www.polskawliczbach.pl/powiat_lomzynski#rynek-pracy

http://www.polskawliczbach.pl/Lomza

http://www.obserwatorium.up.podlasie.pl/

http://www.pup.lomza.pl/

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/0,90443.html?gclid=CJGClraW2MgCFWT3wgod-VoGLw

http://rynekpracy.pl/

 

 

                                                                                           galeria zdjęć

Marzena Wasilewska

Anna Borawska

Mariola Milewska


Zaproszenie na wystawę

W Bibliotece Pedagogicznej w Łomży przez cały październik można oglądać wystawę prac wykonanych w ramach warsztatów Bank Pomysłów. Zachęcam do zatrzymania się przy ekspozycji zarówno czytelników biblioteki, jak też do wizyty w celu obejrzenia wyrobów oraz galerii zdjęć dokumentujących pięć lat bankowych spotkań.

 

                                                                                                                        galeria zdjęć

 

Ewa FrołowNordic Walking – zajęcia 07.10.2015

     W każdą środę miłośnicy Nordic Walking spotykają się w Lesie Jednaczewskim na zajęciach organizowanych przez konsultanta ŁCRE – Dariusza Kisiela.

07.10.2015 w spotkaniu uczestniczyli również zagraniczni studenci Erasmus+ pochodzący z Turcji: Arap Kadyrov, Resul Muhammed İkra Demirel, Mehmet Tulpar i Şafak  Bayrak.

Nordic Walking to marsz z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanymi kijkami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i wybitnych sportowców. To dyscyplina sportu zalecana wszystkim, niezależnie od wieku. Nordic Walking oszczędza cały aparat lokomocyjny organizmu (stawy, więzadła, ścięgna, mięśnie). Nie jest zbyt wymagający i nie trzeba uczyć się żadnych skomplikowanych ćwiczeń. Jest stosunkowo prosty do opanowania (obwiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie).

Dzięki częstym treningom można  osiągnąć  wspaniałą sprawność sercowo-naczyniową, zredukować nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi. Kijki dają poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę ciała. To także dobry sposób, by złagodzić lub usunąć sztywność wokół szyi i barków u ludzi siedzących godzinami przy komputerze.

Podczas marszu z kijkami spalanie kalorii jest o około 40% większe niż bez kijków. Obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest  o  wiele mniejsze  - użycie kijków w trakcie godzinnego treningu oznacza, w porównaniu z np. biegiem, zmniejszenie obciążenia o  kilkanaście ton, przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości, siły i gibkości. Koryguje nieprawidłową postawę ciała i pomaga w rehabilitacji urazów ortopedycznych.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszych cośrodowych marszach!

 


 

                                                                                                         Dariusz Kisiel – konsultant ds. wychowania fizycznego


"Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole" - kolejna edycja projektu


W piątek 02.10.2015 roku odbyło się pierwsze spotkanie robocze w ramach projektu „Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole”. Zagraniczni goście poznali warunki uczestnictwa w przedsięwzięciu, które cieszy się ogromną popularnością w łomżyńskich szkołach i przedszkolach. Kolejna edycja projektu odbędzie się z udziałem gości z Turcji i Hiszpanii, którzy przyjechali do Łomży na studia w ramach programu Erasmus+.

Do zobaczenia wkrótce!

Anna Borawska - doradca zawodowy ŁCRE

zdjęcia:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.561745007311933.1073741882.393603920792710&type=3


Sesja  edukacyjno – doradcza  dla pedagogów i psychologów miejskich placówek oświatowych

 

          Dnia 21 września 2015 roku odbyła się  pierwsza w  roku szkolnym 2015/2016 sesja edukacyjno – doradcza, na której spotkali się  pedagodzy i psycholodzy z miejskich placówek oświatowych  z doradcami zawodowymi ŁCRE.

Podczas spotkania została poruszona następująca tematyka:

-  przedstawiono ofertę zajęć edukacyjno – doradczych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych;

- dokonano wstępnej diagnozy zapotrzebowania szkół na spotkania doradcze;

- zaproszono uczestników spotkania do stworzenia sieci pedagogów – doradców zawodowych w ŁCRE;

- zaproponowano tematykę, która może zostać poruszana podczas kolejnych sesji;

- poinformowano o planowanej organizacji Łomżyńskiej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Podczas rozmowy pojawiły się ciekawe pomysły i nowe rozwiązania, które zostaną realizowane w szkołach.

 Kolejne spotkanie ustalono na 26 października 2015 roku. W związku z sugestiami uczestników sesji na kolejne spotkanie zostaną zaproszeni przedstawiciele PUP w Łomży, którzy przedstawią informacje na temat łomżyńskiego rynku pracy i jego specyfiki.     

Dziękujemy naszym miłym gościom za spotkanie.

 galeria zdjęć

 

Marzena Wasilewska

Anna Borawska

Mariola Milewska


22 września zainaugurowaliśmy szósty rok działalności warsztatów pod nazwą „Bank Pomysłów”. Wzorem ubiegłego roku zaplanowaliśmy pracę na kolejne spotkania. W planach pojawiły się techniki, których jeszcze nie praktykowaliśmy jak: zpagetti, makrama czy komponowanie wiązanek kwiatowych . Do wielu technik zaplanowałyśmy powroty. W drugiej części spotkania przystąpiłyśmy do praktycznego działania. Jego efektem były różnorodne kolczyki decoupage. Pragnę przypomnieć, że warsztaty są adresowane do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje pasje, poznawać ludzi z pasją oraz miło spędzić czas. Nie trzeba mieć rozpoznanych predyspozycji własnych do rękodzieła artystycznego. W doborowym towarzystwie talenty ujawniają się samoczynnie. Mając w pamięci słowa Aleksandra Kumora:

Ta­len­ty, które zbyt długo w nas drze­mią, ogar­nia w końcu cho­rob­li­wa śpiączka

zapraszam serdecznie na kolejne spotkania  Banku Pomysłów.

Galeria zdjęć

 

Ewa FrołowBezpieczeństwo żywności i zasady racjonalnego żywienia dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty

    

     W związku z  Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26.08.2015 roku  w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji zorganizowało szkolenie pt:” Bezpieczeństwo żywności i zasady racjonalnego  żywienia dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty”. W spotkaniu uczestniczyło 52 intendentów i pracowników stołówek placówek oświatowych ziemi łomżyńskiej.

galeria zdjęć


                                 Podsumowanie projektu "Zmodernizowane doskonalenie nauczycieli
                                          szansą na lepszą jakość edukacji w powiecie m. Łomża".

 

     W Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży w dniach 08-11 czerwca odbył się cykl czterech konferencji podsumowujących projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III, Wysoka jakość systemu oświaty, działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół - „Zmodernizowane doskonalenie nauczycieli szansą na lepszą jakość edukacji  w powiecie m. Łomża”. Realizacja projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego rozpoczęła się 1 sierpnia 2013 r. Adresatami konferencji byli dyrektorzy i nauczyciele – uczestnicy projektu.

Swoją obecnością na konferencjach zaszczycili nas: Pani Marianna Hajdukiewicz z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, Naczelnik Wydziału Oświaty w Łomży Pan Andrzej Piechociński, Pani Halina Brześkiewicz dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Łomży, której towarzyszyła Pani Bożena Malinowska, Pani Stanislawa Siroit nauczyciel matematyki z Wilna.

Celem Projektu było podniesienie jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli. Uczestniczyło w nim 486 nauczycieli z 15 szkół i 9 przedszkoli. Dla wszystkich szkół i przedszkoli stworzono plany wspomagania wynikające z kierunków ich rozwoju. W obszarach wymagających wsparcia eksperci i trenerzy z całej Polski przeprowadzili
w okresie dwóch lat różnorodne formy doskonalenia (wykłady, warsztaty, konsultacje).

Konferencję otworzył Dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży – Pan Wojciech Kowalik. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze wstępnymi wynikami ewaluacji projektu systemowego „Wspieranie szkół i nauczycieli” zaprezentowanymi przez Panią Mariannę Hajdukiewicz – koordynatora projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Kierownik projektu Pani Katarzyna Jasińska oraz zastępca kierownika projektu Pani Iwona Listowska podsumowały realizację zadań projektowych.

Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji, Panie: Marta Brzozowska, Marzena Skrodzka, Anna Ruszczyk, Agnieszka Tchórzewska podsumowały i przedstawiły realizację doskonalenia oraz uzyskane rezultaty w szkołach i przedszkolach (m.in. innowacje pedagogiczne).

Koordynatorami czterech sieci współpracy i samokształcenia były Panie: Grażyna Chodnicka, Agata Reszewicz, Małgorzata Trawińska, Katarzyna Życzkowska, które zaprezentowały zasady i formy pracy sieci oraz osiągnięte efekty.

Urozmaiceniem konferencji była wystawa zdjęć z przebiegu projektu i diagramów z rezultatami dwuletniej pracy.

Uczestnikom projektu (486 osobom) Dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży – Pan Wojciech Kowalik oraz Pani Katarzyna Jasińska wręczyli zaświadczenia o ukończonym doskonaleniu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w projekcie.
 
 

 

 

Co po gimnazjum ?

 


Współpracujemy z :