Akty Prawne
Sesja doradcza pedagogów i psychologów szkolnych i placówek oświatowych.
Dnia 19 listopada 2018 roku odbyła się kolejna sesja edukacyjno – doradcza w formie szkolenia na temat: „ Zagrożenia samobójcze wśród dzieci i młodzieży – symptomy oraz algorytmy postępowania”.
Warsztaty prowadziła pani Anna Tuszyńska psycholog i dyrektor Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku.
Celem warsztatów było podniesienie poziomu wiedzy oraz umiejętności z zakresu rozpoznawania u dzieci i młodzieży symptomów myśli samobójczych oraz sposobów postępowania w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy zostali wyposażeni w konkretne narzędzia i materiały, które mogą wdrażać w swojej pracy.
W trakcie szkolenia prowadząca odpowiadała na pytania uczestników odwołując się do własnej pracy z młodzieżą i wieloletniego doświadczenia.
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.
doradcy zawodowi ŁCRE
Oxford University Press oraz ŁCRE zapraszają nauczycieli języka angielskiego uczących w szkołach ponadpodstawowych na: Professional Development Day który odbędzie się 27 listopada 2018 (wtorek), w godz. 14:30-16:00 w siedzibie Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji, ul. Polna 16, Łomża Bezpłatne szkolenie poświęcone nowej podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych obowiązującej od roku szkolnego 2019/2020 poprowadzi konsultantka wydawnictwa OUP – p. Katarzyna Dmitrow. W programie:
• Back to the Future – czyli o nowej podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych” - prezentacja • dyskusja n.t. zmian w podstawie programowej, • zapoznania się z propozycjami Oxford University Press przygotowywanymi pod kątem nowej podstawy programowej, • zapoznania się z aktualnymi promocjami dla szkół ponadpodstawowych • możliwość wybrania repetytorium dla maturzystów, • zapoznania się z projektem czytelniczym Read On dla szkół średnich.
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat udziału w szkoleniu. Metodyka harcerska i metody aktywizujące – czyli przepis na ciekawą katechezę.
Dnia 15 listopada 2018 roku w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji przy ulicy Polnej 16 odbyło się spotkanie szkoleniowe katechetów. Temat spotkania to: ,,Metodyka harcerska i metody aktywizujące – czyli przepis na ciekawą katechezę”. Spotkanie przebiegało w harcerskim duchu. Prowadzącym był ks. hm. Robert Szulencki Hufiec ZHP Ostrołęka. Ubrany w mundur harcerza wprowadził wszystkich w metodykę harcerska tworząc małe zastępy chętne do pracy. Zapoznał ze strukturą działania ZHP i metodą harcerską, która charakteryzuje się: dobrowolnością, pozytywnością, pośredniością, wzajemnością oddziaływań, świadomością celów, indywidualnością, naturalnością. Po części teoretycznej w systemie małych grup przyszedł czas na działanie. Wszystkie zastępy otrzymały koperty z szyframi i rozpoczęły pracę pod czujnym okiem ks. hm. Roberta Szulenckiego. Szyfr czekoladka, szyfr ułamkowy, znaki patrolowe, to niektóre z szyfrów, które zostały wykorzystane do wykonaniu zaszyfrowanych zadań wprowadzających katechetów w zbliżający się okres Adwentu. Zastępy kolejno prezentowały pracę metodyką harcerską, którą wykorzystają w tworzeniu scenariuszy katechez.
Konsultant ds. religii Anna Domurat Doradcy zawodowi ŁCRE w „Akademii Biznesu” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 15 listopada 2018 r. w PWSIiP w Łomży odbyło się spotkanie “Akademia Biznesu – obudź w sobie przedsiębiorcę”. Jego uczestnikami byli studenci PWSIiP i młodzież z łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Celem spotkania było zainspirowanie młodych ludzi ideą przedsiębiorczości i pokazanie im dobrych praktyk poprzez prezentację lokalnych firm odnoszących sukces. Podczas „Akademii Biznesu” wystąpili: Andrzej Garlicki - zastępca prezydenta miasta Łomża, Małgorzata Bandach – doradca zawodowy PUP w Łomży, Anna Borawska – doradca zawodowy ŁCRE, Dariusz Perło - prorektor PWSIiP oraz Małgorzata Puchała – Naczelnik Centrum Obsługi Przedsiębiorców Urzędu Miejskiego w Łomży. W drugiej części spotkania odbyła się debata z udziałem lokalnych przedsiębiorców. Jej uczestnikami byli przedstawiciele firm: NEMITECH Sp. z o.o. - Janusz Korsan i Paweł Szymański, IMPERIO LABORATORIES Sp. z o.o. - Paweł Szewczuk, LOG MAP - Roland Prusinowski, AQUATECH S.A - Beata Babińska, SONAROL Sp.j Najda - Stanisław Najda. Tuż po spotkaniu „Akademia Biznesu” młodzież miała szansę skorzystać z porad doradców zawodowych ŁCRE i PUP oraz pracowników Centrum Obsługi Przedsiębiorców w zakresie planowania swojej przyszłości edukacyjnej i zakładania działalności gospodarczej.
galerię zdjęć można obejrzeć na stronach www.mylomza.pl oraz www.pwsip.edu.pl
Anna Borawska doradca zawodowy ŁCRE Czy ocenienie rozwija ucznia?
„Oceny nie opowiadają historii wielu dzieci, których umysły kryją wielką wiedzę, ale Ci uczniowie nie potrafią jej zaprezentować światu. Nie powiedzą też niczego o nauczycielu, który codziennie stara się, by te dzieci uwierzyły w siebie i w to, że właśnie one mogą zmieniać świat.” P. Ripp
ADRESACI: nauczyciele wszystkich typów szkół i placówek TERMIN: 20.11.2018 godz. 15.30 (3 godz. dydaktyczne) CEL OGÓLNY: Pobudzenie refleksji na temat możliwości i skuteczności oceniania innego niż stopień. PROWADZĄCA: Marta Brzozowska KOSZT: Bezpłatne Samoregulacja i emocje
ADRESACI: Nauczyciele i wychowawcy wszystkich typów szkół i placówek TERMIN: 22.11.2018r. GODZ: 15.30 /4 godz. dydaktyczne/ TREŚCI: 1. Przeżywanie emocji i nastrój w wieku dziecięcym i okresie dorastania – funkcjonowanie Ośrodkowego Układu Nerwowego. 2. Konstruktywne i niekonstruktywne sposoby wpływania na nastrój (regulowania nastroju). 3. Czynniki ryzyka i czynniki chroniące związane z samoregulacją, a zaburzenia i choroby psychiczne. 4. Koncepcja resilience, odporność psychiczna. 5. Profilaktyka i psychoedukacja dot. samoregulacji w warunkach szkolnych. PROWADZACY: Mateusz Rainka ORGANIZATOR: Marta Brzozowska KOSZT: 30 zł. Zaproszenie na szkolenie METODYKA HARCERSKA I METODY AKTYWIZUJĄCE – CZYLI PRZEPIS NA CIEKAWĄ KATECHEZĘ.
Prowadzący: ks. Robert Szulęcki
CEL: Zapoznanie z różnymi aktywizującymi metodami - metodyka harcerska. O radzeniu sobie z czerwoną złośnicą, czyli co działo się na szkoleniu?
Zamiana Czerwonej Złośnicy w Czarodziejkę Śmiejkę wymaga wyćwiczenia pewnych umiejętności wśród dzieci. Treningi warto zaczynać już w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wybrane umiejętności dotyczą: 1. Zdolności społecznych (słuchanie, mówienie miłym głosem, mówienie odważnym głosem, nagradzanie siebie…) 2. Sprawności przedszkolnej/szkolnej (zadawanie pytań, działanie wg. wskazówek, dołożenie wszelkich starań …) 3. Nawiązywanie przyjaźni (pozdrawianie, rozumienie innych, przyłączanie się, czekanie na swoja kolej…) 4. Radzenie sobie z emocjami ( poznawanie swoich uczuć, radzenie sobie z pominięciem, proszenie o rozmowę, radzenie sobie ze strachem…) 5. Alternatywy agresji (radzenie sobie z uczuciem złości, rozwiązywanie problemu, akceptowanie konsekwencji…) 6. Radzenie sobie ze stresem (relaks, radzenie sobie z popełnianiem błędów, radzenie sobie z przegrywaniem, chęć bycia pierwszym…)
Młodzi mistrzowie sportu na zajęciach z doradztwa zawodowego w SP nr 2 w Łomży
Aleksandra, Marta i Damian – wschodzące gwiazdy sportu odwiedziły we wtorek 30.09.2018 roku uczniów klasy VII a i VIII b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży podczas zajęć z doradztwa zawodowego. Tematem wiodącym lekcji była prezentacja osób, które odnoszą sukcesy. Goście przybyli na zaproszenie doradcy zawodowego ŁCRE Anny Borawskiej. Ola, Marta i Damian są uczniami II klasy Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży. Podczas spotkania z młodzieżą z SP2 opowiadali jak zainteresowania sportowe przekształcić w pasję i sposób na życie. Ola trenuje boks, Marta – lekkoatletykę, a Damian – piłkę nożną. Wszyscy troje zgodnie stwierdzili, że mimo iż treningi wymagają sporo poświęceń i zajmują im sporo czasu (nawet 20 godzin tygodniowo!), to są szczęśliwi, ponieważ mogą realizować swoją pasję. Młodzi mistrzowie są zadowoleni z wyboru szkoły (LMS), w której mogą nie tylko zdobywać wiedzę i przygotować się do matury, ale też trenować ukochaną dyscyplinę sportu. Bohaterowie spotkania udzielili młodszym kolegom wskazówek, jak dbać o kondycję fizyczną i zdrowy styl życia. Opowiedzieli o swoim rozkładzie dnia, licznych sukcesach, medalach i odznaczeniach oraz jak to się stało, że postanowili poświęcić swoją przyszłość sportowi. Uczniowie SP2 mieli również możliwość obejrzenia filmików z udziałem młodych sportowców z LMS oraz przymierzenia rękawic bokserskich Oli, która udzielała krótkiego instruktażu podstawowych ciosów. Damian opowiedział także o swojej drodze do Łomżyńskiego Klubu Sportowego, która już zaczęła przekształcać się w drogę do… Realu Madryt. Ta niezwykła lekcja na temat realizacji swoich pasji i zainteresowań na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów SP2. Być może niektórzy z nich zechcą tak jak Ola, Marta i Damian zostać uczniami LMS i stać się gwiazdami sportu. Młodym mistrzom sportu życzymy kolejnych sukcesów i dziękujemy za spotkanie!
Anna Borawska doradca zawodowy ŁCRE Zaproszenie na warsztaty "Zagrożenia samobójcze wśród dzieci i młodzieży - symptomy oraz algorytmy postępowania" ![]()
Temat warsztatów:
Program warsztatów/Tezy szczegółowe:
Cel warsztatów:
Prowadząca:
Data i czas szkolenia:
Koszt szkolenia:
Atlas funkcji mózgu Jak działa pamięć?
ADRESACI: nauczyciele wszystkich typów szkół i placówek TERMIN: 29.10.2018 godz. 15.30 (3 godz. dydaktyczne) CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności implementowania wiedzy z zakresu neurobiologii w praktykę szkolną. TREŚCI: » Mózg ucznia miejscem pracy nauczyciela. » Rola hipokampu w procesach pamięciowych. » Emocje markerami pamięci. » Jak koncentrować uwagę uczniów od pierwszych minut lekcji? PROWADZĄCA: Marta Brzozowska KOSZT: Bezpłatne „Wdrażanie elementów doradztwa zawodowego na zajęciach praktycznych” - refleksja poszkoleniowa
W piątek 19.10.2018 r. w Zespole Centrów Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Łomży odbyło się szkolenie na temat wdrażania elementów doradztwa zawodowego na zajęciach praktycznych. Zadaniem statutowym ZCKPiU w Lomży jest realizacja nowoczesnego szkolenia praktycznego w ramach zajęć praktycznych, specjalizacji, laboratoriów i praktyk zawodowych. ZCKUiP pełni też rolę organizatora kursów doskonalących i rekwalifikacyjnych na zlecenie podmiotów i samorządów gospodarczych oraz urzędów pracy. Kształceniem specjalistycznym w nowoczesnych technikach i technologiach obejmuje branżę elektryczną, elektroniczną, samochodową, sanitarną i mechaniczną (w tym mechatroniczną). Podczas szkolenia doradca zawodowy ŁCRE Anna Borawska przekazała członkom rady pedagogicznej Zespołu Centrów Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Łomży najważniejsze kwestie związane z realizacją treści z zakresu poradnictwa zawodowego na zajęciach przedmiotowych. Uczestnicy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami w dyskusji na temat roli doradcy zawodowego i nauczyciela w kształtowaniu odpowiedzialności młodych ludzi za wybory edukacyjno-zawodowe. Serdecznie dziękuję Dyrekcji i Nauczycielom ZCKPiU za zaproszenie i miłą atmosferę podczas szkolenia.
Anna Borawska doradca zawodowy ŁCRE JAK RADZIĆ SOBIE Z CZEROWNĄ ZŁOŚNICĄ? – o świadomym budowaniu dobrych relacji.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI:
ADRESACI:
DATA:
PROWADZĄCA:
OEGANIZATOR:
KOSZT:
Fotorelacja z II modułu szkolenia kaskadowego z zakresu kształtowania u uczniów kompetencji kluczowych Umiejętność świadomego kreowania zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych tak, aby rozwijać u uczniów kompetencje kluczowe jest zabiegiem złożonym. W pierwszym przypadku wymaga wnikliwej analizy podstawy programowej pod kątem doboru form i metod pracy z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów. Każdy z nas uczy się inaczej dlatego warto pamiętać o tym, że kompetencje w szkole kształtujemy nie poprzez to czego uczymy, ale JAK uczymy. Doradztwo zawodowe w Bursie Szkolnej nr 2 w Łomży W czwartek 11.10.2018 r. w Bursie Szkolnej nr 2 w Łomży odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia z cyklu „Kompetencje. Doradztwo zawodowe”. Podczas comiesięcznych spotkań z doradcą zawodowym Anną Borawską wychowankowie bursy będą zgłębiać wiedzę i nabywać umiejętności w zakresie planowania swojej kariery edukacyjno-zawodowej oraz kompetencji kluczowych. Będą mieli również okazję skorzystać z konsultacji indywidualnych. Pierwsze spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Wychowankowie bursy analizowali swoje dotychczasowe decyzje dotyczące edukacji, porównywali typy szkół w polskim systemie oświaty przed i po reformie. Zaangażowali się również we współtworzenie programu kolejnych spotkań i określili sylwetkę wymarzonego doradcy zawodowego. Postaram się sprostać ich oczekiwaniom. Anna Borawska doradca zawodowy ŁCRE Na szkoleniu kadry kierowniczej szkół
9 października 2018r. w naszym Centrum miały miejsce konsultacje grupowe z elementami warsztatu, w których uczestniczyli dyrektorzy i wicedyrektorzy łomżyńskich szkół. Spotkanie dotyczyło monitorowania kształtowania u uczniów kompetencji kluczowych. Było ekspresyjnie i refleksyjnie między innymi za sprawą wykorzystanych na zajęciach metod i narzędzi, co potwierdza krótka fotorelacja. |
- szkolenie Rady Pedagogicznej w Przedszkolu Publicznym nr 9
- Inicjatywy katechetyczne w świetle Nowego Programu Duszpasterskiego dla Kościoła Katolickiego w Polsce
- Refleksja poszkoleniowa - szkolenia kaskadowe
- Kształtowanie kompetencji kluczowych na lekcjach przedmiotowych z wdrażaniem elementów doradztwa zawodowego
- Monitorowanie kształtowania u uczniów kompetencji kluczowych
- Uczenie się przez współdziałanie Jak przygotować jeszcze ciekawszą, efektywną i aktywizują uczniów lekcje języka niemieckiego.
- Co mówić do osoby z depresją ?
- I sesja poradnictwa zawodowego w roku szkolnym 2018/2019
- Zajęcia z doradztwa zawodowego w II LO w Łomży
- Inicjatywy katechetyczne w świetle Nowego Programu Duszpasterskiego dla Kościoła Katolickiego w Polsce
- GPS Kompetencji kluczowych
- Zmieniamy relacje na dobre!
- Inaguracja roku katechetycznego 2018
- Depresja wśród dzieci i młodzieży
- Czytanie orzeczeń pod kątem zaleceń i właściwe kwalifikowanie wydatków z tytułu kształcenia specjalnego.