Reklama
Reklama

Technologie informacyjne TIK

Podziękowanie za długoletnią pracę w oświacie
 

W związku z przejściem na emeryturę Pana Józefa Zalewskiego, dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
nr 2 w Łomży, pracownicy ŁCRE złożyli wyrazy podziękowania za długoletnią pracę w oświacie.
Dzisiejszy dzień nie jest dla nas radosnym, mamy jednak powody, by się cieszyć, bo dane nam było spotkać na swej drodze wyjątkowego, zawsze oddanego innym człowieka. Z dumą można powiedzieć, że  Jego ponad 40-letnia  praca przyniosła wiele pozytywnych efektów. Ten serdeczny, wyrozumiały dyrektor wniósł nieoceniony wkład w działalność poradnictwa na terenie Łomży.

         Panie Dyrektorze! Praca z Panem była dla nas zaszczytem i wyróżnieniem. Życzymy, aby bilans osiągnięć zawodowych stał się źródłem satysfakcji z efektów dotychczasowego trudu. Dziękując za współpracę, postawę godną naśladowania i serce włożone w każdy czyn na rzecz placówki życzymy dużo zdrowia oraz pomyślności w życiu osobistym.
 
 

Sesja edukacyjno – doradcza dla pedagogów i psychologów miejskich placówek oświatowych.

 

 30 listopada  2017 roku   odbyła się  druga w  roku szkolnym 2017/2018 sesja edukacyjno – doradcza, na której spotkali się  pedagodzy i psycholodzy z miejskich placówek oświatowych  z doradcami zawodowymi ŁCRE.

Zaproszonym gościem i głównym prelegentem była p. Iwona Zaborowska, prezes Narodowego Forum Doradztwa Kariery, która prezentowała zagadnienie: „ Efektywne  funkcjonowanie doradztwa edukacyjno – zawodowego  dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych” oraz  propozycje i możliwości realizacji zajęć na różnych etapach edukacji w szkole.

Uczestnicy  sesji wymieniali się swoimi doświadczeniami,  propozycjami i uwagami dotyczącymi realizacji zajęć edukacyjno – doradczych w swoich szkołach.

Na koniec spotkania  pan dyrektor  M. Listowski  poinformował o terminie   III Łomżyńskiej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych, która zaplanowana jest na  28 luty 2017r. i zaprosił przedstawicieli szkół do udziału.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Do naszego grona dołączy nowe koleżanki, które serdecznie witamy.

 


 

                                                                                                                                             Dziękują doradcy zawodowi ŁCRE


Zapraszamy na Professional Development Day, w czasie którego dowiedzą się Państwo m.in.:

  •         Jaka będzie struktura egzaminu ósmoklasisty?
  •         Jaki będzie jego poziom?
  •         Czy będą poziomy trudności?
  •         Jakie będą typy zadań?
  •         Co z zadaniami otwartymi?
  •         Jakie będą podobieństwa i różnice pomiędzy tym egzaminem, a dotychczasowymi?
  •      Na jakie umiejętności zwrócić szczególną uwagę przy przygotowaniu?

 

Łomża, piątek 01.12.2017 r. godz. 15:00 – 16:30.
Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji
ŁOMŻY ul. POLNA 16

 

                 

                                                                                                Spotkanie prowadzi: Wiesława Gierłachowska-Bałdyga

 

Zapraszam każdego nauczyciela, któremu może przydać się wiedza o nowym egzaminie ósmoklasisty. 

                                                                                                                                            Z pozdrowieniami,

                                                                                                                                        Konsultant Metodyczny

                                                                                                                               Wiesława Gierłachowska-Bałdyga

                                                                                                                                             Tel.: 605 100 346

                                                                                                                              Email:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  


Szkolenie - Jak wykorzystać przestrzeń budynku do nauki i zabawy ?
 
 
  • Opis szkolenia
  • Zapisy na szkolenie : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie 86 218 05 44

    

Pozwól uczniom odkrywać świat po niemiecku – Elementy CLIL na lekcji języka niemieckiego

 

Celem warsztatów jest poznanie metod i ćwiczeń łączących przekazywanie treści z różnych dziedzin z nauczaniem języka niemieckiego. Kompleksowe podejście do nauczania i uczenia się z wykorzystaniem elementów CLIL, wymiana doświadczeń na temat pracy z tekstem i słownictwem w sposób zrozumiały i ciekawy dla ucznia na różnych etapach kształcenia oraz wypracowanie krótkich sekwencji lekcyjnych nie tylko wzbogaci warsztat pracy nauczyciela o techniki przekazywania wiedzy i słownictwa fachowego w języku niemieckim, ale również uwrażliwi na praktyczne zastosowanie języka obcego i połączenie kompetencji językowych z wiedzą fachową.

 

Serdecznie zapraszamy.Adresat: Nauczyciele języka niemieckiego wszystkich typów szkół

Miejsce: Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży, ul. Polna 16, 18-400 Łomża

Prowadzący: Krystyna Łuniewska

Termin: 02.12.2017 godz. 10.00 - 13.15.

Dodatkowe informacje: Szkolenie jest bezpłatne, ograniczona ilość miejsc - decyduje kolejność zgłoszeńJak zachwycić uczniów językiem niemieckim ?
 

Jak zachwycić uczniów językiem niemieckim? Zabrać ich w niebanalną podróż i to wcale nie gdzieś daleko - wystarczy ciekawa lekcja języka niemieckiego. 

Jak tego dokonać? O tym dowiedzieli się nauczyciele języka niemieckiego z Łomży na warsztatach przeprowadzonych przez koordynatorkę projektu Erlebnisreise mit Deutsch, Justynę Ciecharowską z Goethe-Instuitut w Warszawie. Spotkanie warsztatowe odbyło się 18.10. w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji. 

Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę to nowy projekt Goethe-Institut przeprowadzany we współpracy z wydawnictwem LektorKlett, mający na celu propagowanie języka niemieckiego w szkołach poprzez wykorzystanie klasycznych materiałów w niebanalny sposób. Szkoły, które wezmą udział w projekcie otrzymają pudło pełne materiałów dydaktycznych, a nauczyciele germaniści - szansę na udział w spotkaniach metodycznych, podczas których będą mogli szlifować swój warsztat pracy. 

Projekt to ponadto liczne aktywności zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. 

Germaniści z Łomży mogli poczuć przedsmak udziału w projekcie. Podczas dwugodzinnego spotkania dowiedzieli się, jak niebanalnie wprowadzić tematykę związaną z ochroną środowiska lub utrwalić nowo poznane słownictwo, rozwijając przy tym kreatywność uczniów. 

Dla wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie: wystarczy zgłosić swoją szkołę i przygotować z uczniami kartkę z wakacji. Zgłoszenia przyjmowane są do 29.10., więcej informacji na stronie Goethe-Institut: http://www.goethe.de/warschau
 

Podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu
dla  Szkół Podstawowych

„MOJE TALENTY”

 

 

Dnia 19 października 2017 r.  w siedzibie Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moje talenty”. Konkurs plastyczny o tematyce zawodoznawczej zorganizowany był już po raz VI.  W tym roku odbył  się on pod hasłem „Moje talenty”, i wpisał się w obchody IX Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Łomża Pan  Mariusz Chrzanowski. Nagrody ufundowali: Prezydent Miasta Łomża oraz Zakład Usług Informatycznych NOVUM Sp. z o.o. w Łomży. W imieniu Prezydenta Miasta Łomża nagrody wręczał naczelnik Wydziału Oświaty w Łomży, Andrzej Piechociński.

 

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom, a nauczycielom-opiekunom dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w rozwijaniu talentów swoich podopiecznych.

 


 
Relacja z wydarzenia edukacyjnego „Ekoboty”, czyli wynalazki

ze złomowiska

            W dniach 12-13 października 2017r. w siedzibie Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji było niezwykle twórczo, radośnie i naukowo. A wszystko za sprawą pasjonatów nowych technologii, kodowania i elektryki, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami postanowili podzielić się z młodszymi od siebie. Uczniowie „Mechaniaka”: Paweł Kowalewski, Patryk Berliński, Piotr Kryś oraz Krzysztof Kuśmirek zaprezentowali swoje talenty dzieciom i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 7. Team Infinitum Blue Light promował programowanie z wykorzystaniem elektrośmieci, chroniąc jednocześnie nasze naturalne środowisko. Pokazał działanie sterowników, głośnika plazmowego oraz linii produkcyjnej, a uczestnicy warsztatów mogli samodzielnie zbudować obwody elektryczne, nawigować „Ekobotami” i programować. Aktywność, emocje i współpraca to zdecydowane wyróżniki naszego wydarzenia. Zaś dobre projekty edukacyjne, to takie które kształtują postawy prospołeczne i przygotowują do życia w społeczeństwie, w którym nowe technologie wyznaczają kierunki rozwoju i służą zmianom.  
 

Jak zachwycić językiem niemieckim?

Zabrać uczniów w kreatywną podróż po niemiecku!

 

Warsztaty do projektu Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę

 

        Gry, zdjęcia, plakaty, karty pracy z pomysłami – wszystko związane z tematem podróży i zamknięte w jednym pudełku. Wszystko po to, aby poprowadzić niezapomnianą i kreatywną lekcję języka oraz promować język niemiecki w niekonwencjonalny sposób. Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym projektem „Erlebisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę”, który tworzony jest we współpracy Goethe-Institut oraz wydawnictwa LektorKlett. Pracujcie Państwo kreatywnie i efektywnie!

        Sprachspiele, Fotos, Plakate und Arbeitsblätter mit Ideen – alles zum Thema Reisen, alles in einer Box! Und vor allem: alles, um eine abwechslungsreiche Deutschstunde zu gestalten. Werben Sie für Ihr Fach auf unkonventionelle Art! Lernen Sie das neue Projekt „Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę“ des Goethe-Instituts, welches in Zusammenarbeit mit dem Verlag LektorKlett durchgeführt wird, kennen. Arbeiten Sie kreativ und effektiv!  

 

Zapraszamy w podróż pełną wrażeń z niemieckim!

 

Referentka: Justyna Ciecharowska, Goethe-Institut Warschau, Koordynatorka projektu Erlebnisreise mit Deutsch

Język warsztatów: niemiecki

Termin: 18.10.2017

Godzina: 15:30 – 17:30

Miejce: Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji, ul. Polna 16, Łomża

Zgłoszenia: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 17.10.2017Podsumowanie Konkursu dla  Szkół Podstawowych

„MOJE TALENTY”

realizowanego w ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

 

        Dnia 12 października 2017 r. o godzinie 8.30 zebrała się komisja w składzie:


1.      Anna Bureś – artysta plastyk  MDK DŚT Łomża

2.      Karolina Skłodowska – kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży

3.      Grzegorz Gwizdon – artysta plastyk, grafik Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży

 

Po burzliwych obradach nad 98 pracami z 12 szkół z Łomży i ościennych miejscowości jury postanowiło przyznać:

Nagrody:

·           Nikola Sochacka „Skok do wody” (SP nr 4 w Łomży, kl.Va), opiekun: Andrzej Piotrowski

·           Dominika Żelechowska „Pianistka” (SP nr 5 w Łomży, kl.IVc), opiekun: Alina Krakowiecka

·           Blanka Chojnowska „Kajakarstwo” (SP nr 9 w Łomży, kl.IV), opiekun: Agnieszka Wysocka

·           Maria Zalewska „Pszczelarz” (SP nr 4 w Łomży, kl.VIc), opiekun: Andrzej Piotrowski

·           Julia Kowalczyk „Nauczyciel plastyki” (SP w Miastkowie, kl. IVa ), opiekun Grażyna Nadrowska

Wyróżnienia:

·              Michał Karwowski  „Tenisista” (SP w Konarzycach, kl.VI), opiekun: Andrzej Piotrowski

·              Maciej Mieczkowski „Pilot” (SP nr 4 w Łomży, kl.VIc), opiekun: Andrzej Piotrowski

·              Amelia Turek „Wiolonczelistka” (SP w Piątnicy, kl.VIc), opiekun: Justyna Kryszpin-Żmuda

·              Dżesika Trzcińska „Będę lekarzem” (SP w Kupiskach, kl.VI), opiekun: Hanna Zawalich

·              Maja Kotlewska „Jeździectwo – moja pasja” (SP w  Konarzycach, kl.V), opiekun: Andrzej Piotrowski

·              Natalia Przychodzeń „Kiedy będę dorosła” (SP nr 1 w Łomży, kl. IVa), opiekun: Małgorzata Czochańska

·              Maja Jasionek „Mam talent po siostrze” (SP nr 7w Łomży, kl.IVa), opiekun: Katarzyna Szmitko

·              Sebastian Kozikowski „Biznesmen” (SP w Konarzycach, kl.VIc), opiekun: Andrzej Piotrowski

·              Zuzanna Długozima „Gra na gitarze” (SP nr 9 w Łomży, kl.Vb), opiekun: Agnieszka Wysocka

·              Kornelia Grzymała „Malarstwo” (SP nr 4 w Łomży, kl.VIc), opiekun: Andrzej Piotrowski

·              Magdalena Sawicka „Moja przyszłość”  (SP w Dobrym Lesie, kl.IV), opiekun: Elżbieta Korwek

·              Julia Wądołowska „Makijażystka” (SP  w Konarzycach, kl.VIc), opiekun: Andrzej Piotrowski

·              Marcelina Karwowska „Nauczycielka matematyki”  (SP w Miastkowie, kl.Va), opiekun: Grażyna Nadrowska

Nagroda organizatora:

·                Wiktoria Mandziuk „Jazda konna” (SP nr 4 w Łomży, kl. Vc), opiekun:  Andrzej Piotrowski

·                Wiktoria Dudkiewicz „Malarka” (SP nr 9 w Łomży, kl.IVa), opiekun :Agnieszka Wysocka

·                Paulina Chyl  „Piosenkarka” (SP nr 4 w Łomży, kl. VIIa), opiekun:  Andrzej Piotrowski

·                Oliwia Kotowska „Baletnica” (SP w Piątnicy, kl.Vb),  opiekun:  Justyna Kryszpin-Żmuda

·                Magdalena Górska  „Jazda konna” (SP w Konarzycach, kl. VI), opiekun:  Andrzej Piotrowski

·                Natalia Hajdeczko „Ja w przyszłości-siatkarka” (SP nr 4 w Łomży, kl. Va), opiekun:  Andrzej Piotrowski

·                Aleksandra Modzelewska  „Projektant wnętrz” (SP nr 4 w Łomży, kl. Vc), opiekun:  Andrzej Piotrowski

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie.

Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczestnikom, a nauczycielom życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu artystycznych pasji swoich podopiecznych.

 
 
Doradcy zawodowi ŁCRE
 
Relacja z biegu terenowego
 
        Prawdziwe szkolenie  łączy naukę  z emocjami i wychodzi poza utarte schematy sali szkoleniowej. Dlatego prawdziwi entuzjaści aktywnych form doskonalenia w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni spotkali się w leśnych okolicznościach przyrody, gdzie w formie biegu na orientację doskonalili swój warsztat pracy. Przed nami przełożenie doświadczeń terenowych na zajęcia dla dzieci i młodzieży w podobnej formule wyzwań, ruchu i zabawy. Więcej szczegółów wkrótce!
 

" LO..L - LEKCJE ODKRYWCY"

czyli jak zrobić dwa kroki do tyłu by za chwilę przeskoczyć daleko do przodu.

UWAGA

ZMIANA TERMINU SZKOLENIA. SZCZEGÓŁY WKRÓTCE

 


UWAGA
 
Zmiana terminu szkolenia z zakresu "Planu Daltońskiego". Aktualny termin to 25.10.2017r. Pozostałe elementy bez zmian.

 
Uczeń Objęty Kształceniem Specjalnym
 

W dniu 02.10.2017 r. odbyło się szkolenie nt. „UCZEŃ OBJĘTY KSZTAŁCENIEM SPECJALNYM – PRAWIDŁOWE ODCZYTYWANIE ORZECZEŃ I OPINII PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ NA POTRZEBY SIO” prowadzone przez pedagoga Małgorzatę Dąbrowską i psychologa Annę Sobocińską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Łomży.

 

Pierwsza sesja edukacyjno – doradcza 2017/2018.

Dnia 2 października 2017 r. odbyła się pierwsza w  roku szkolnym 2017/2018 sesja edukacyjno –doradcza, na której z doradcami zawodowymi Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji spotkali się  pedagodzy i psycholodzy z miejskich placówek oświatowych.

Spotkanie rozpoczął dyrektor ŁCRE  p. Maciej Listowski,  który przywitał gości i przedstawił p. Martę Brzozowską, która od 1lipca 2017 r. jest  wicedyrektor d.s. SODMiDN oraz Sylwię Lutostańską, która od 1 września 2017 r.  zasiliła szeregi doradców zawodowych ŁCRE.

Gościem spotkania był dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej p. Józef Zalewski, który przedstawił zmiany w przepisach w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające w  PPP. Wykład cieszył się dużym  zainteresowaniem, a zebrani goście zadawali mnóstwo pytań odnośnie wprowadzonych zmian.

Podczas spotkania została również poruszona  tematyka:

- planowania działań  edukacyjno-doradczych dla uczniów szkół w  nowym roku szkolnym;

- wprowadzenia obowiązkowych zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego w klasie VII  szkoły podstawowej  i w I klasie szkoły branżowej (doradcy zawodowi ŁCRE wyszli
z inicjatywą wypracowania wspólnych pomysłów na zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego);  

- zaproszenia szkół do  IX ogólnopolski Tydzień Kariery (16-22.X.2017);

- przypomniano i ponownie zaproszono do udziału w konkursie plastycznym  dla szkół podstawowych: „Moje talenty”;

- zaproponowano  zagadnienia, które będą poruszane podczas kolejnych sesji ( kolejne spotkanie ustalono na 23.11.2017 r.).

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze.  Podczas rozmów w kuluarach pojawiły się ciekawe pomysły i nowe rozwiązania, które będą realizowane w łomżyńskich szkołach i placówkach.

 

 

                                                Dziękujemy naszym miłym gościom za udział w  spotkaniu.

                                                         Doradcy zawodowi ŁCRE


Gala Konkursu „Dekalog i wartości”.

 

Dnia 29 września w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji odbyła się Gala Konkursu „Dekalog i wartości” realizowanego metodą projektu.  Celem  konkursu było ukazanie i rozpowszechnienie wartości zawartych w Dekalogu, a także propagowanie metody projektu edukacyjnego jako skutecznej metody kształcenia. Była to odpowiedź zarówno Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży,  jak i Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji na priorytet Ministerstwa Edukacji Narodowej  o wychowaniu do wartości. Wychowując człowieka staramy się osiągnąć jakiś cel, z naszego punktu widzenia istotny dla jednostki lub społeczeństwa, albo też dla jednego i drugiego. Wychowanie jest więc procesem integracji człowieka wokół wartości. W socjologii i psychologii poprzez wartość rozumie się najczęściej to wszystko, co wiąże się z pozytywnymi emocjami, co skupia w sobie pragnienie i dążenie człowieka, co uważa się za ważne i istotne w życiu, godne pożądania, na zdobyciu czego człowiekowi najbardziej zależy oraz czego na co dzień poszukuje jako rzeczy cennej. Wartości wchodzą w skład światopoglądu człowieka i stanowią istotny element regulacji jego zachowania. Nie istnieje wychowanie bez wartości. „Kto wychowuje, wartościuje”, uważa W. Brzezinka. Natomiast M. F. Kaplen twierdzi, że nie da się sensownie mówić o wychowaniu poza wartościami. Wiedza o wychowaniu musi się zatem opierać na wiedzy o wartościach i wiedzy o człowieku. Moralne przykazania zawarte w Dekalogu mają wartość uniwersalną, gdyż są tożsame z wartościami wyznawanymi przez wszystkie tradycje i kultury.

W konkursie realizującym ten temat wzięli udział uczniowie wszystkich typów szkół na terenie diecezji łomżyńskiej. Uczniowie pracowali w poszczególnych zespołach pod kierunkiem swoich opiekunów. Zwycięzcami zostali: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży; Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr6 w Łomży; Publiczne Gimnazjum w Wąsoszu oraz Szkoła Podstawowa w Turośli.

Gala Konkursu zgromadziła licznie przybyłych uczestników i zaproszonych gości. Swoją obecnością  zaszczyciła nas Zastępca Prezydenta Miasta Łomży Pani Dr Agnieszka Muzyk oraz przedstawiciele różnych instytucji, placówek i mediów , dyrektorzy zwycięskich szkół i opiekunowie uczniów.

Gala Finałowa Konkursu stała się miejscem  pogłębionej refleksji, świadectwa, wzajemnego umocnienia, a także  wspólnej radości i  otwartości innych ludzi, którzy przynieśli  swoje obdarowania, talenty i umiejętności.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                     Maria Sieczka

                                                                                                                                                                             Bogumiła Rzepnicka


Współpracujemy z :