Reklama
Reklama

Samorządowy Osrodek doradztwa Metodycznego i doskonalenia Nauczycieli w Łomży

W czasie deszczu dzieci się nudzą
 
       
         Podobnie jak podczas podróżny i zbyt długiego pobytu w jednym miejscu. Ale, czy nadal jest to prawdą? I tak i nie … to przewrotna odpowiedź. Z całą pewnością ogromne możliwości technologiczne „chronią” młodszych i starszych przed nudą. Ciągle coś oglądamy, skrolujemy, gramy, zamieszczamy, czytamy, udostępniamy. Teraz jeszcze uczymy się zdalnie, więc monitory i ekrany nieustanie  towarzyszą nam zarówno w pracy/nauce jak i rozrywce.   A nuda bywa przydatna, bowiem wyzwala naszą pomysłowość i kreatywność  niezależnie od wieku.
        Neurobiolodzy dowodzą, że mózg człowieka jest organem społecznym. Jeśli ma do wyboru informację o człowieku i o jakieś rzeczy, to zawsze wybierze to pierwsze. Zatem nasze mózgi otwarte są na relacje, rozmowy i uwagę drugiego człowieka. Dzieci chętnie odklejają się od cyfrowych atrakcji kiedy proponuje im się aktywności związane ze wspólną zabawą. Poniżej kilka propozycji zabaw słownych do zaproponowania rodzicom nie tylko na czas pandemii ale także na czas podróży i deszczu i w każdej innej sytuacji.

Litera „P” rządzi

Dlaczego akurat „P”? Ciekawostka!! Podobno najwięcej liter w języku polskim zaczyna się na literkę „p”. Wykorzystał to Robert Szecówka-Robs, który w 2000 roku napisał powieść pt. „Pałer”, posługując się tylko słowami na literę „p”. Ten żart literacki liczy 20 tysięcy wyrazów.

Stąd pomysł na zabawę, w której opisujemy jakiś wyraz używając innych, zaczynających się tylko na literę „p”. Przykład: kwiat: pachnie – płatki – podlewanie.

Co zabiorę na wycieczkę?

Wspólnie z dziećmi wymyślamy co zabierzemy na wycieczkę. Jeden warunek wszystkie przedmioty muszą zaczynać na literę imienia.

Kot ministra

Jedna osoba mówi w myślach alfabet, inna w pewnym momencie mówi STOP. Na wylosowaną w ten sposób literę alfabetu każdy po kolei podaje jedno określenie dla KOTA MINISTRA. Za każdym razem pojawia się zdanie KOT MINISTRA JEST… Przykład na literę K: Kot ministra jest kolorowy, Kot ministra jest krótki, Kot ministra jest konkretny itd.

Utwórz wyrazy

Uczniowie wymyślają jak najwięcej wyrazów, które:

- zaczynają się od jakiejś cząstki (np.: rad- : radio, radość, Radom);

- kończą się jakąś grupą literową (np.: -ant : policjant, bażant, kant);

- zaczynają się i kończą na podane litery (np.,: m … k, mak, mruk, melancholik).

Moja ciocia ma sklep

Zaczynamy od wylosowania litery. Następnie w szybkim tempie dziecko na wybraną literę wymienia trzy przedmioty dokańczając zdanie: MOJA CIOCIA MA SKLEP, W KTÓRYM SPRZEDAJE…. W danej rundzie przedmioty nie mogą się powtarzać. Na przykład: Moja ciocia ma sklep i sprzedaje w nim aligatory, abażury i arbuzy, itd.

Obrazkowe przeciwieństwa

Gra w skojarzenia, której bohaterami są antonimy czyli przeciwieństwa oraz przymiotniki. Jedna osoba wymienia dowolny przymiotnik, a druga musi podać jego przeciwieństwo, ale w formie rzeczownika, czyli coś, co obrazuje tę relację i znajduje się na drugim biegunie. Oto przykłady: ZIMNY – OGIEŃ, NISKI – WIEŻOWIEC, SZARY – TĘCZA, itd. Co ciekawe w grze tej może być wiele odpowiedzi i skojarzeń, wedle własnych doświadczeń i wyobraźni.

 

oprac. Marta Brzozowska

 

Współpracujemy z :