Reklama
Reklama

Publikacje

Bezpłatne pakiety biurowe

Pragnę państwa zainteresować zupełnie darmowymi pakietami biurowymi do tworzenia i edytowania dokumentów w popularnych formatach Office`a. Pakiety Libreoffice, WPS Office 2019 i Apache Openoffice to tradycyjne programy desktopowe. Pakiety Microsoft Office Online i Dokumenty Google to popularne rozwiązania online, działające w oknie przeglądarki internetowej.

 Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

 

 

Writer - rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc - jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa.

Draw - dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D.

Math - ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi.

Base - jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

 

WPS Office 2019

 

Dawniej znany jako Kingsoft Office to cieszący się coraz większym zainteresowaniem pakiet biurowy. Charakteryzuje go ponadprzeciętna szybkość działania oraz fakt, że jest dostępny za darmo. W skład pakietu wchodzą aplikacje:

Presentation będąca narzędziem do tworzenia prezentacji multimedialnych,

Writer – edytor tekstu

Spreadsheets - arkusz kalkulacyjny i narzędzie do PDF-ów

Warto dodać, że WPS Office obsługuje język polski i wyświetla błędy gramatyczne.  WPS Office oferuje możliwość synchronizacji dokumentów przy użyciu chmury Cloud, dostęp do ogromnej ilości szablonów oraz czcionek, a także kompatybilność z dokumentami Microsoft Office, Google Docs, Adobe PDF oraz OpenOffice. Oprócz tego, możemy szyfrować dokumenty, konwertować je do innych formatów oraz błyskawicznie przenosić nasze projekty do urządzeń mobilnych, w których zainstalowano mobilną wersję WPS Office. WPS Office jest dostępny za darmo wyłącznie do użytku osobistego! 

 

Apache OpenOffice

 

Apache OpenOffice jest darmowym programem. Możesz pobrać Apache OpenOffice kompletnie za darmo i bez żadnych opłat licencyjnych. Zainstalować go na dowolnej ilości komputerów. Używaj go do jakiegokolwiek przeznaczenia - prywatnego, edukacyjnego, rządowego i w administracji publicznej, komercyjnego. Kompatybilny z większością innych zestawów programów biurowych. Pozwala na eksport dokumentów do formatu PDF. Jego domyślnym formatem jest ODF, ale obsługuje też formaty Office`a.

 

 

 

W skład pakietu wchodzi:

  • Writer edytor tekstu, którego można używać do wszystkiego od napisania krótkiego listu po stworzenie całej książki.
  • Calc potężny arkusz kalkulacyjny z wszystkimi narzędziami potrzebnymi do liczenia, analizowania i prezentowania twoich danych w raportach liczbowych lub w oszałamiających grafikach.
  • Impress najszybszy, najpotężniejszy sposób na stworzenie efektywnych prezentacji multimedialnych.
  • Draw pozwala na stworzenie wszystkiego od prostych grafik do dynamicznych ilustracji.
  • Base umożliwi ci bezproblemowe operowanie bazami danych. Twórz i modyfikuj tabele, formularze, kwerendy i raporty, to wszystko wewnątrz pakietu Apache OpenOffice.
  • Math da ci możliwość stworzenia równań matematycznych za pomocą interfejsu graficznego lub za pomocą bezpośredniego wpisywania wzorów w edytorze równań.

Microsoft Office Online; Dokumenty Google

 

Zarówno Microsoft Office Online jak i Dokumenty Google, dostępne w wersjach przeglądarkowych, to bezpłatne pakiety biurowe do tworzenia dokumentów, udostępniania ich i edytowania w czasie rzeczywistym z innymi użytkownikami. Po uruchomieniu strony www.docs.google.com, założeniu konta i zalogowaniu się, mamy dostęp do aplikacji tworząc i edytować dokumenty tekstowe, prezentacje, arkusze kalkulacyjne, ankiety. Po zalogowaniu na stronę www.office.com możemy korzystać z Worda, Excela, Power Pointa, OneNote`a, Swaya, Forms, Kontaktów, Kalendarza i Outlooka.

                                                                           

Autor publikacji

                                                                            Janusz Kossakowski

                                                                            Konsultant ŁCRE w Łomży


 

Współpracujemy z :