Reklama
Reklama

Kontakt

„MÓJ ZAWÓD, MOJE POWOŁANIE”

 

galeria zdjęć

W drugim tygodniu Wielkiego Postu A.D. 2019 w klasach VIIb i VIIIa Szkoły Podstawowej nr 2 i  w klasach VIIb i VIIIc Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży przeprowadzone zostały lekcje z zakresu doradztwa zawodowego pod hasłem „Mój zawód, moje powołanie”. Gośćmi specjalnymi i zarazem bohaterkami spotkań z młodzieżą były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à  Paulo – Siostra Elżbieta i Siostra Walentyna.

Tematem przewodnim cyklu zajęć z doradztwa edukacyjno-zawodowego w klasach siódmych i ósmych szkoły podstawowej jest samopoznanie, identyfikacja własnych talentów i predyspozycji zawodowych w celu odkrycia swojego... „powołania”.

Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie „Kim zostać w przyszłości?”, „Jak dokonać właściwego wyboru swojej przyszłej ścieżki edukacyjno-zawodowej?” O takich dylematach opowiadały również siostry – Elżbieta i Walentyna. Zwracały uwagę, że decyzja o wyborze przyszłej szkoły, studiów, zawodu jest trudna, a zarazem bardzo ważna. Jeśli okaże się tą właściwą, odczuwamy prawdziwy „pokój w sercu” i mamy poczucie spełnienia. Tak właśnie było z odkrywaniem powołania w przypadku sióstr, które podzieliły się historią swojego życia z młodzieżą.

Siostry opowiedziały także, o jakich zawodach marzyły będąc małymi dziewczynkami. Okazuje się, że wszystkie te marzenia zostały zrealizowane, ponieważ życie zakonne niesie ze sobą posługę bliźnim na wiele różnych sposobów i daje szansę wykazać się w wielu dziedzinach, a talentów siostry mają bardzo, bardzo wiele.

Bohaterki spotkań opowiadały również o tym, jak wygląda ich dzień w zgromadzeniu oraz zachęcały młodzież do udziału w  inicjatywach podejmowanych przez siostry, takich jak: zajęcia świetlicowe z dziećmi, oaza, rekolekcje, pomoc osobom starszym. Siostra Walentyna, która pochodzi z Ukrainy odpowiadała także na pytania na temat swojego ojczystego kraju, a Siostra Elżbieta wspomniała o swoim wyjeździe do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Na zakończenie spotkania młodzież otrzymała od sióstr upominki. Lekcja przebiegła w tak miłej atmosferze i pytań było tak wiele, że uczniowie  z klasy VIIb ze Szkoły Podstawowej nr2 (którzy od dawna prosili o zorganizowanie spotkania z siostrami) zostali w szkole dłużej, aby dokończyć rozmowę z gośćmi.

Serdecznie dziękuję Siostrze Elżbiecie i Siostrze Walentynie za przyjęcie zaproszenia oraz za podzielenie się cenną historią swojego powołania!

Dziękuję również uczniom, którzy wyszli z inicjatywą zorganizowania tej nietypowej lekcji  i godnie w niej uczestniczyli!

 

Anna Borawska

doradca zawodowy ŁCRE


Współpracujemy z :