Reklama
Reklama

Akty Prawne

"Relacja z forum germanistów"
 

        Dnia 16 lutego 2019 roku w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji odbyło się Forum nauczycieli języka niemieckiego pod hasłem Deutschmalanders. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Łomża we współpracy z ŁCRE i Wydawnictwem Szkolnym PWN oraz pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomża. Miało ono na celu wymianę doświadczeń w nauczaniu języka niemieckiego oraz poznanie nowatorskich metod pracy z uczniami, dzięki którym łatwiej i przyjemniej zdobywają oni umiejętności językowe. W Forum wzięło udział 45 uczestników z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęki, Białegostoku, Kolna, Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa oraz regionu. W ramach forum nauczyciele j. niemieckiego podzielili się swoimi doświadczeniami.

        Pani Milena Godlewska zrelacjonowała organizację i przebieg wymiany młodzieży na przykładzie projektu między Szkołami Katolickimi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży i Gimnazjum im. Clary Fey w Bonn. Z kolei pani Teresa Grodzicka ze Szkoły Podstawowej NR 10 w Łomży zaprezentowała przeprowadzony wraz z uczniami projekt Łomża – meine Stadt, którego podsumowaniem był wyjazd do Berlina i lekcja języka niemieckiego na Alexanderplatz.  Następnie nauczycielki z Ostrołęki, panie Małgorzata Alomar, Renata Dzierzgowska i Marta Sieda, w wystąpieniu pt. Erasmus+ od pomysłu do projektu przybliżyły zebranym zasady organizacji wymiany młodzieży w ramach tego programu.  Pani Urszula Banach, nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie oraz organizatorka wymiany młodzieży omówiła Polsko – niemiecki projekt techniczny Budowa maszyny do pozyskiwania miodu balsamicznego. Ważnym punktem było też wystąpienie pani Magdaleny Otto z Białegostoku. Prelegentka przedstawiła kierunki realizacji polityki oświatowej na r.szk. 2018/19 oraz zaprezentowała okolicznościową lekcję języka niemieckiego z Kahootem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach Forum odbyła się też prelekcja na temat nowoczesnego podejścia do nauczania języka niemieckiego w szkołach ponadpodstawowych z wykorzystaniem zjawiska transferu językowego oraz metod pracy dostosowanych do potrzeb pokolenia C. Wygłosiła je pani  Agnieszka Bień, konsultant Wydawnictwa Szkolnego PWN.

         Sobotnie Forum nauczycieli języka niemieckiego było wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń pedagogicznych. Z pewnością dowiodło ono, że praca nauczycieli to ogromny wkład w rozwój i przyszłość naszych uczniów.

galeria zdjęć


Współpracujemy z :