Reklama
Reklama

Bank Pomysłów – Makrama

        W ramach styczniowego spotkania sieci twórczego działania poznaliśmy technikę makramy. Pani Agnieszka Cieślik nauczyła uczestniczki spotkania splotu podstawowego. Następnie każda z pań zaprojektowała i wykonała swoją bransoletkę. Choć splot był jeden, powstały bardzo różne wytwory. Prowadząca zadbała o to, aby każdy mógł poćwiczyć technikę na grubej linie zanim rozpocznie wyplatanie autorskiej bransoletki. Makrama przypadła do gustu wszystkim obecnym. Dziewięcioletnia Karolina także świetnie sobie poradziła i wyszła ze spotkania z własnoręcznie wykonaną ozdobą.

 

 

 

Ewa Frołow – doradca metodyczny


 

GeoGebra – funkcjonalne narzędzie wspomagające naukę matematyki

          Wszystkich nauczycieli, a zwłaszcza nauczycieli matematyki zachęcamy do korzystania z programu GeoGebra. To darmowe oprogramowanie jest skutecznym narzędziem wspomagającym naukę matematyki na każdym poziomie edukacji. Może ono być także wykorzystane przy tworzeniu wykresów ilustrujących zagadnienia z innych dziedzin nauki. Narzędzie doskonale nadaje się do tworzenia rysunków pomocniczych w różnego typu projektach, prezentacjach itp.

GeoGebra łączy w sobie szereg narzędzi pomocnych w opanowaniu takich zagadnień jak: geometria, algebra czy analiza matematyczna. Oferowana funkcjonalność pozwala m.in. rysować wykresy dla wskazanych funkcji liniowych i kwadratowych, liczyć pole powierzchni figur w układzie współrzędnych, obliczać kąt pomiędzy prostymi lub punktami, wyznaczać punkty przecięcia wykresów dwóch funkcji, przesuwać obiekt o dany wektor, obracać o zadany kąt, wyliczać odległości itp. Mamy tu zatem geometrię, algebrę, arkusz kalkulacyjny, tworzenie wykresów, statystykę i rachunek rózniczkowy w jednym, łatwym w użyciu pakiecie.

Program jest łatwy w obsłudze i daje wiele możliwości. Doskonale nadaje się jako narzędzie do wspomagania nauki zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie matematyki, jak również studentów czy nauczycieli i wykładowców akademickich.

GeoGebra jest laureatem wielu nagród dla oprogramowania edukacyjnego. Wspiera innowacje w nauczaniu i uczeniu się na całym świecie. To najpopularniejsze bezpłatne dynamiczne oprogramowanie matematyczne na całym świecie. Z uwagi na łatwość obsługi jest coraz chętniej wykorzystywane także w polskich szkołach. Mamy nadzieję, że również łomżyńscy nauczyciele i uczniowie dostrzegą zalety tego programu.

 


 

 

Anna Borawska

doradca zawodowy ŁCRE

Tekst na podstawie: www.geogebra.org

 


Akademia Sześciolatka – „ABC małego finansisty”


W środę 13.01.2016 roku najmłodsi żacy Akademii Sześciolatka gościli w siedzibie PWSIiP w Łomży. Zajęcia pt. „ABC małego finansisty” przygotowali dla nich ich starsi koledzy – studenci PWSIiP.

 Dzieci dowiedziały się m.in. skąd biorą się pieniądze, co to jest bank i bankomat oraz jak działają karty kredytowe i do czego służą. Na zakończenie zajęć studenci Akademii Sześciolatka wzięli udział w quizie, w którym nagrodami były słodycze.

Mimo mroźnej aury za oknem, podczas zajęć panowała gorąca atmosfera.

Już wkrótce placówki edukacyjne żaków Akademii Sześciolatka odwiedzą doradcy zawodowi ŁCRE, którzy będą wraz z dziećmi zgłębiać tajniki ekonomii i prezentować im zawody z tej branży.

 

 

Anna Borawska

doradca zawodowy ŁCRE


 

Sesja  edukacyjno – doradcza  dla pedagogów i psychologów

 placówek oświatowych z terenu miasta Łomża

 

Dnia 11.01.2016r. odbyła się czwarta w tym roku szkolnym sesja edukacyjno – doradcza, na której z doradcami zawodowymi ŁCRE spotkali się  pedagodzy i psycholodzy z publicznych i niepublicznych placówek oświatowych..

Spotkanie rozpoczęła Anna Borawska (doradca zawodowy), która przedstawiła prezentację dotyczącą projektu „Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole”. Trzecia edycja realizowanego w bieżącym semestrze przez ŁCRE projektu edukacyjnego z zakresu doradztwa zawodowego jak zwykle cieszyła się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Jej uroczyste podsumowanie odbędzie się 25.01.2016 roku.

Następnym punktem sesji było przekazanie szczegółowych informacji na temat organizowanej przez ŁCRE pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomża I Miejskiej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych. Przedstawiciele obecnych na sesji placówek oświatowych wylosowali miejsca swoich stanowisk na Giełdzie, która odbędzie się dnia 09.02.2016r., w godzinach: 12.00 – 16.00 w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich przy PG 8 w Łomży.

          Kolejnym punktem odbywającej się sesji było poinformowanie przybyłych gości o szczegółach ogłoszonego na początku stycznia konkursu: „Stare, zapomniane zawody naszego regionu”. Podczas spotkania doradcy zawodowi ŁCRE zachęcali pedagogów/psychologów do rozpowszechnieni informacji dotyczących konkursu wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w których pracują. Szczegółowe informacje wraz z załącznikami dotyczącymi konkursu zostały umieszczone na naszej stronie internetowej. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

 

 

Doradcy zawodowi ŁCRE:

Marzena Wasilewska, Mariola Milewska, Anna Borawska

 

Zajęcia w ramach Akademii Sześciolatka w PP nr 5

i Niepublicznym Przedszkolu „Wesołe Słoneczko”

 

W poniedziałek 04.01.2016 roku w dwóch łomżyńskich przedszkolach odbyły się kolejne zajęcia uzupełniające z cyklu Akademia Sześciolatka.

Podczas nich dzieci z grupy IV i V z PP nr 5 oraz „Krasnale”, „Słoneczka” i „Elfy” z „Wesołego Słoneczka” zgłębiały tajniki świata komputerów. Poznały także zawód informatyka i opracowały kanon zasad bezpiecznego korzystania z komputera. Chętnie śpiewały piosenki i brały udział w grach edukacyjnych, w których nagrodą były kolorowanki.

Przedszkolaki podzieliły się również swoimi wrażeniami po nocy sylwestrowej.

Kolejne spotkania w ramach Akademii Sześciolatka już wkrótce!

 


 

Anna Borawska

doradca zawodowy ŁCRE

 

Irem i Eda w Żłobku i Publicznym Przedszkolu nr 4

z Oddziałami Integracyjnymi w Łomży

We wtorek 05.01.2016 roku tureckie studentki Irem i Edanur odwiedziły Żłobek i Publiczne Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Łomży.

Uczestniczki projektu ŁCRE „Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole, bursie i przedszkolu” opowiedziały przedszkolakom o kulturze i obyczajach swojego kraju oraz zaprezentowały piosenki  i bajki popularne wśród tureckich dzieci. Chętnie podzieliły się też refleksjami na temat Polski oraz udzieliły odpowiedzi na liczne pytania widowni.

Studentki bawiły się z dziećmi, a także nauczyły je podstawowych zwrotów w języku tureckim. Na zakończenie wizyty Irem i Eda otrzymały pamiątkowe upominki oraz wpisały się do kroniki placówki.

Mimo mroźnej aury za oknem, w przedszkolu i żłobku za sprawą egzotycznych gości panowała gorąca atmosfera.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor, Paniom Wychowawczyniom i dzieciom za zaproszenie i miłe przyjęcie!

 


 

Anna Borawska

doradca zawodowy ŁCRE

 

Stare, zapomniane zawody rzemieślnicze

 

Stałym elementem otaczającej nas rzeczywistości jest praca, która towarzyszy człowiekowi od początku dziejów.

Na skutek rozwoju cywilizacji, technologii, kultury w dziedzinie rozwoju zawodów  zachodzą przez cały czas bardzo znaczące zmiany. Pojawiają się nowe zawody, natomiast jeszcze do niedawna popularne stają się obecnie bardzo rzadkie lub zupełnie nieobecne ze względu na zanik zainteresowania ich wykonywaniem. O wielu starych zawodach słyszeli już tylko ci, którzy pamiętają czasy sprzed II wojny światowej, o części zaś  - ludzie, którym przyszło żyć w czasach początków PRL. Warto więc zastanowić się i zadać pytanie, o których zawodach słyszeli i czy potrafiliby powiedzieć o nich chociaż kilka słów dzisiejsi młodzi ludzie?

Wymarłe, czy też zanikające zawody to zagadnienie, które nie jest powszechnie poruszane. Na pewno warto poznać historię swojej najbliższej okolicy. Wiedzieć jakie zawody były  wykonywane przez naszych przodków, dowiedzieć się jak musieli pracować i ile trudu wkładali w swoje obowiązki zawodowe.

Konkurs organizowany przez doradców zawodowych Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji będzie doskonałą okazją na zdobycie lub poszerzenie wiedzy na temat  zawodów, które funkcjonowały w przeszłości w naszej okolicy.

 Liczymy na to, że młodzież szkół ponadgimnazjalnych zechce wziąć udział w konkursie, a nauczyciele udzielą wsparcia chętnym uczniom w „wędrówce po historii naszej najbliższej okolicy”.


Doradcy zawodowi Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży

serdecznie zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału

w konkursie:  „Stare , zapomniane zawody naszego regionu”.

Czas trwania konkursu: styczeń – maj 2016r..

Zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej

(maksymalnie 15 slajdów)  i zapisanie jej na płycie CD.

 

Cele konkursu:

- poznanie i zebranie informacji  zawodach naszych przodków, które istniały na terenie województwa podlaskiego;

- poznanie i zebranie informacji o tym, czym zajmowali się zawodowo ludzie zamieszkujący dawniej pobliskie tereny.

 

Kalendarium konkursu:

- ogłoszenie konkursu - styczeń 2016r.;

- wybór najciekawszych prac w macierzystych szkołach – kwiecień 2016r.;

- termin nadsyłania prac konkursowych przez szkoły – 09.05.2016r.;

- rozstrzygnięcie konkursu – ostatni tydzień maja 2016r.,

- wręczenie nagród autorom wyróżnionych prac – do 15.06.2016r.

W załączeniu:

 

- regulamin konkursu , zbiór przykładowych , starych, ginących zawodów w Polsce, formularz zgłoszeniowy


Zajęcia doradcze dla maturzystów i gimnazjalistów

W okresie od października do grudnia 2015r. w łomżyńskich szkołach realizowane były zajęcia doradcze dla maturzystów. Korzystali z nich uczniowie: III LO, ZSM i O nr 5, ZSD i G oraz ZST i O w Łomży. Prowadzone zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony maturzystów. Uczniowie mieli możliwość uzyskania dodatkowych wskazówek w związku ze zbliżającymi się dalszymi wyborami edukacyjno – zawodowymi. Maturzyści chętnie uzupełniali testy doradcze dzięki którym utwierdzili się w swoich zainteresowaniach.

W przyszłości będą mogli wykorzystać swoje pasje w celach zarobkowych. Wykonując zawód z pasją, otrzymają wynagrodzenie i będą czerpać przyjemności z życia.

Z zajęć doradczych korzystali również gimnazjaliści z PG 2 oraz PG 3. We wszystkich klasach trzecich w/w szkół odbyły się zajęcia doradcze mające na celu przygotowanie uczniów do wyboru dalszej ścieżki kształcenia.

Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie zostali zaproszeni do korzystania z bezpłatnego poradnictwa oferowanego im przez doradców zawodowych ŁCRE.

Doradca zawodowy

Mariola Milewska


 

Studentki Erasmus+ w PP nr 8 i Przedszkolu „Pinokio”

Wtorek 22.12.2015 roku był niezwykle pracowitym dniem dla projektu „Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole, bursie i przedszkolu”. Dwie tureckie studentki w towarzystwie  doradcy zawodowego odwiedziły Publiczne Przedszkole TWP „Pinokio” i Publiczne Przedszkole nr 8 w Łomży. Spotkały się tam z grupami „Elfów”, „Leśnych duszków”, „Żabek” i „Słoneczek”. Irem i Edanur chętnie odpowiadały na pytania przedszkolaków o zwyczaje, które panują w Turcji, o ulubione potrawy i zabawy swoich zagranicznych rówieśników.

Po zajęciach dzieci z radością oświadczyły, że umieją już nie tylko siedzieć po turecku, ale też mówić kilka słów i zwrotów grzecznościowych w tym języku. Zachęcone prezentacją studentek przedszkolaki marzą o wyjeździe na wakacje do słonecznej Turcji. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały polskie kolędy i pastorałki z dedykacją dla swoich miłych gości.

 


 

 

                                                                                                                                                               Anna Borawska

                                                                                                                                            doradca zawodowy ŁCRE


Współpracujemy z :