Reklama
Reklama

 


 

W dniu 6 kwietnia 2016r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli fizyki szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Uczestniczyło w nim kilkunastu nauczycieli z łomżyńskich szkół. W ramach szkolenia wykład: „O świetle i materii” wygłosił Profesor Marek Thomas z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przypomniał nauczycielom znaczenie odkryć m. in. Newtona, Einsteina, Feynmana dla rozwoju fizyki klasycznej. Przybliżył tematykę fizyki kwantowej – kwarki, atomy, galaktyki dla fizyków nie mają tajemnic. Podał przykłady, jak można wytłumaczyć uczniom fizykę kwantową, np. jak zobrazować uczniom wielkości materii? W swoim wykładzie mówił również o fotonach, falach materii i innych interesujących zjawiskach fizycznych. Został nagrodzony brawami przez uczestników spotkania.

Anna Ruszczyk – doradca metodyczny ŁCRE


 

        Jaki obraz najnowszej literatury polskiej, tej po 1989 roku, zawarty został w podręcznikach do szkół ponadgimnazjalnych? Stawiamy to pytanie, aby rozpoznać wiedzę o współczesności, którą może wynieść maturzysta ze szkolnej edukacji. Interesuje nas nie tylko znajomość pisarzy: poetów, prozaików, eseistów, reportażystów, dramaturgów oraz ich twórczości, ale także uprawianych dziś form i gatunków, wykorzystywanych konwencji literackich i stylistycznych, wreszcie proponowanych przez literaturę wartości, adekwatnych wobec „tu i teraz” młodego odbiorcy….

To fragment referatu na temat: Najnowsza literatura polska w podręcznikach do szkół ponadgimnazjalnych: gatunki, style, wartości dr. Tomasza Wroczyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Za zgodą autora udostępniamy Państwu tekst, który został przedstawiony na II Kongresie Dydaktyki Polonistycznej w Katowicach w listopadzie 2015 roku.

Zachęcam do lektury

Agata Reszewicz ŁCRE

 

Zestawienie witryn zawierających materiały związane z edukacją polonistyczną w szkole ponadgimnazjalnej zostały opracowane przez dr Annę Ślósarz. Bardzo obszerny i pomocny nauczycielom materiał autorka udostępniła nauczycielom z łomżyńskich szkół na spotkaniu w grudniu 2015 roku, które odbyło się w I LO w Łomży.

 Polecam Państwu  podane w załączniku internetowe adresy, jako źródło niezwykle cenne i bogate.

 

 

Zachęcam do lektury

Agata Reszewicz ŁCRE


 

 

 

Zaproszenie na spotkanie fizyków ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów

 

W środę 06.04.2014r. w siedzibie ŁCRE przy ul. Polnej, odbędzie się spotkanie fizyków z Panem Markiem Thomasem, Profesorem fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30; przewidywany czas trwania do
godz. 18.30.

Serdecznie zapraszam wszystkich fizyków!

Proszę o potwierdzenie przybycia na spotkanie – na adres mailowy lub telefonicznie do ŁCRE lub do doradcy metodycznego

Anna Ruszczyk – doradca metodyczny ŁCRE
tel. 606283715


 

Nauczycielki do tabletów !

Zapraszamy  nauczycieli języków obcych do udziału w programie: "Nauczycielki do tabletów!"

 Jakie korzyści wynikają z przystąpienia do programu?

Każdy uczestnik programu uzyska "Certyfikat Praktycznego Wykorzystania TIK". Dodatkowo za aktywność uczestnicy mogą wygrać m.in tablet, vouchery na warsztaty TIK w 10-ciu miastach w Polsce i inne atrakcyjne nagrody.

 Czym jest program "Nauczycielki do tabletów!"?

 W paru słowach - to akcja społeczna dedykowana lektorkom języków obcych, w której pani Ola Dykta uczy obsługi najlepszych bezpłatnych narzędzi  internetowych w kontekście nauczania języków obcych. Akcja ma na celu zachęcić je do używania technologii, wobec której wiele Nauczycielek odczuwa obawy, a nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwe i przyjemne w obsłudze są nowe technologie. Wystarczy tylko chęć ze strony Nauczycieli, którzy będą uczyć się obsługi tych bezpłatnych aplikacji całkowicie za darmo - z panią Olą Dykta. Jak ona to zrobi?

Nauczyciele będą otrzymywać drogą mailową filmiki, zadania, wyzwania i linki do przewodników, z których dowiedzą się, jak korzystać z nowych mediów i wielu aplikacji (desktopowych i mobilnych). Nauczą się tworzyć własne aplikacje, filmiki, prezentacje, pomoce dydaktyczne i optymalizować swoją pracę. Wszystko to będzie bazowało na bezpłatnych narzędziach internetowych.

 

Zadaniem TIK jest pomagać w pracy, a nie jej dokładać!

 Jak wziąć udział w akcji?

 1. Zapisać się tutaj: http://bit.ly/1ptU5ES

 2. Podjąć się pierwszego zadania na kwiecień, polegającego na stworzeniu swojego darmowego konta na lerni.us/code, aktywując ten kod: 

Darmowe premium :

 Dokładne instrukcje jak wykonać pierwsze zadanie znajdą Państwo w tym krótkim filmiku:  https://www.youtube.com/watch?v=UAf41UMt_24


UWAGA UCZNIOWIE I RODZICE!
 

Ruszyła rekrutacja elektroniczna do placówek oświatowych w  mieście Łomża. Terminy postępowania rekrutacyjnego określił Podlaski Kurator Oświaty. Procedura rekrutacyjna  odbywa się z wykorzystaniem systemu elektronicznego w oparciu o określone kryteria naboru. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie: www.nabor.pcss.pl/lomza.  Za pomocą tej strony uczniowie i rodzice mogą zapoznać się z pełną ofertą  przedszkoli i szkół, wypełnić niezbędne dokumenty, a po zakończonej rekrutacji sprawdzić jej wyniki.

W chwili obecnej można już dokonać zgłoszenia do przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów. Nabór do szkół ponadgimnazjalnych będzie aktywny od dnia 11 kwietnia 2016r.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną i skorzystania z naboru elektronicznego.

W przypadku jakichkolwiek trudności w podejmowaniu wyborów edukacyjno – zawodowych swoją pomocą służą doradcy zawodowi Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji.  Uczniowie i ich rodzice mogą umówić się telefonicznie na konsultacje indywidualne w siedzibie ŁCRE przy ul. Polnej 16, tel. 862180544.

                                                                                                                       

                                                                                                                                               Doradcy zawodowi ŁCRE


 


Konkurs na ciekawy scenariusz projektu edukacyjnego rozstrzygnięty!

       W dniu 23.02.2016r. w siedzibie ŁCRE odbyło się posiedzenie komisji rozstrzygającej wyniki konkursu, organizowanego przy współpracy z MPK Łomża, na projekt edukacyjny. Wpłynęło 17 propozycji scenariuszy.

 Komisja w składzie:

       ·         Halina Pawelczyk – MPK Łomża

       ·         Andrzej Petkowski – MPK Łomża

       ·         Agata Reszewicz - ŁCRE

       ·         Anna Ruszczyk - ŁCRE

postanowiła przyznać:

 I-sze miejsce -projekt „Korzystamy z komunikacji miejskiej”- p. Grażyna Szypulska  Podkreślono wszechstronność zastosowania tego projektu we wszystkich placówkach oświatowych, a także możliwość wykorzystania w promocji miasta np. z okazji 600-lecia Łomży, przy włączeniu różnych instytucji np. Urzędu Miasta, TPZŁ.

II-gie miejsce- projekt „Bilet do przeszłości”- panie: Lucyna Antecka, Katarzyna Filipkowska i Beata Przestrzelska. Projekt realizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży w postaci gry miejskiej. Projekt ten można rozbudowywać o elementy przyrodnicze, historyczne… - jest możliwy do realizacji we wszystkich placówkach. Podkreślono jego znaczenie dla integracji społeczeństwa poprzez edukację włączającą.

III-cie miejsce- projekt: „Odkrywamy tajemnice przyrody” - panie: Katarzyna Łebkowska i Katarzyna Bartoszewicz .Ten projekt umożliwia poznanie regionu, angażuje różne instytucje miejskie, wpisuje się w szerzenie postaw proekologicznych.

Przyznano również dwa wyróżnienia:

       1.      Projekt: „Łomża Bus Tour” – p. Darii Lutrzykowskiej

       2.      Projekt: „BUS 4US” – p. Sebastiana Jaworowskiego.

Te projekty wyróżniono za innowacyjność pomysłu na wykorzystanie komunikacji miejskiej do nauki języka angielskiego i poznawania miasta.

 

Komisja podkreśliła wyrównany poziom wszystkich projektów, które wpłynęły na konkurs. Mogą one stanowić także stanowić impuls do ich łączenia, rozbudowywania i tym samym wzbogacania warsztatu pracy nauczycieli. Zależy nam na tym, aby nauczyciele zechcieli wykorzystać pomysły zawarte w tych scenariuszach w swojej pracy dydaktycznej – wszystkie projekty zostaną umieszczone na stronie internetowej ŁCRE i MPK Łomża z możliwością ich   wykorzystania w części lub całości.

                                 Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w dniu 17.03.2016

                                                        o godzinie 1300 w siedzibie ŁCRE ul. Polnej 16.

 


Przedświąteczne filcowanie i kimekomi

Sieć miłośników rękodzieła artystycznego spotkała się 16-tego marca, aby zgodnie z rocznym harmonogramem, nauczyć się zdobienia jaj techniką kimekomi i filcowania. Pani Magda Szyszko wprowadziła w tajniki pierwszej z nich, zaś pani Dorota Mężeńska nauczyła filcowania. Następnie uczestniczki warsztatów przystąpiły do działania. Część osób zrealizowała jeden projekt, ale były także i takie, które wyszły ze spotkania z trzema ozdobionymi jajkami. Wytwory powstałe podczas spotkania będą prawdziwą ozdobą wielkanocnych stroików.

 


 

Ewa Frołow


 

„Patriotyzm dla najmłodszych” – Akademia Sześciolatka

W środę 16.03.2016 roku w siedzibie PWSIiP odbyły się kolejne zajęcia tematyczne z cyklu Akademia Sześciolatka. Tym razem wykład przygotowany został przez Akademickie Forum Samorządowe.

Na początku zajęć jak zwykle dzieci zaśpiewały wspólnie z doradcą zawodowym ŁCRE Anną Borawską hymn tegorocznej edycji Akademii. Następnie studenci starali się wytłumaczyć przedszkolakom, co oznacza pojęcie „patriotyzm” i kim jest patriota. Okazało się, że dzieci doskonale znają polskie symbole narodowe – godło, flagę i hymn. Studenci opowiedzieli swoim młodszym kolegom o polskich świętach narodowych, Józefie Piłsudskim i papieżu Janie Pawle II. Na zakończenie spotkania ogłoszony został konkurs, a następnie młodzi żacy odśpiewali hymn Akademii Sześciolatka.

Kolejne spotkanie w ramach Akademii Sześciolatka w PWSIiP już w kwietniu, a teraz czeka nas seria spotkań z dziećmi w mniejszych grupach bezpośrednio w szkołach i przedszkolach, podczas których będziemy utrwalać zdobytą wiedzę na temat patriotyzmu i symboli narodowych.

 


 

Anna Borawska

doradca zawodowy ŁCRE


 

Sesja  edukacyjno – doradcza  dla pedagogów i psychologów

 placówek oświatowych z terenu miasta Łomża

 

Dnia 14.03.2016r. odbyła się piąta w tym roku szkolnym sesja edukacyjno – doradcza.

Z doradcami zawodowymi ŁCRE spotkali się  pedagodzy i psycholodzy z publicznych i niepublicznych placówek oświatowych.

            Zgodnie z wcześniejszym życzeniem uczestników sesji, gościem zaproszonym na spotkanie była Pani Katarzyna Nita – Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży, która poinformowała uczestników o działalności OIK, proponowanych formach wsparcia oraz współpracy w/w placówki ze szkołami. Uczestnicy spotkania mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich w tej dziedzinie pytania. Dowiedzieli się również o możliwości skorzystania przez szkoły z ciekawej oferty zajęć profilaktycznych proponowanych przez OIK.

Kolejnym punktem sesji było podziękowanie przedstawicielom szkół ponadgimnazjalnych za udział, natomiast przedstawicielom gimnazjów za aktywne uczestnictwo w I Miejskiej Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych. Wszyscy uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że była to dobra inicjatywa, którą warto kontynuować w kolejnych latach.

Następnie doradcy zawodowi ŁCRE przypomnieli obecnym na spotkaniu o ogłoszonych przez nich trzech konkursach:

- „Stare, zapomniane zawody naszego regionu” – konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych;

- „III Quiz Zawodoznawczy” – konkurs dla uczniów gimnazjów;

- „Zawody naszych przodków” – konkurs plastyczny dla szkół podstawowych.

Prowadzący spotkanie zachęcali pedagogów/psychologów do rozpowszechnieni informacji dotyczących w/w konkursów wśród uczniów w swoich placówkach. Przypomniano, że  szczegółowe informacje wraz z załącznikami dotyczącymi poszczególnych konkursów zostały umieszczone na stronie internetowej ŁCRE: http://lcre-lomza.webd.pl/sodmidn.webd.pl/.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

 

 

Doradcy zawodowi ŁCRE:

Marzena Wasilewska, Mariola Milewska, Anna Borawska


 

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży

ZAPRASZA

NAUCZYCIELI ŚWIETLICY I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

  NA CYKL SZKOLEŃ

 

 

Tematy:      

 1. GRY, ZABAWY I ĆWICZENIA TERENOWE WYCHOWANIE FIZYCZNE W KLASACH I-III.
 2. ELEMENTY EDUKACJI MATEMATYCZNEJ I POLONISTYCZNEJ NA LEKCJACH WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ.
 3. ZABAWY BIEŻNE I SKOCZNOŚCIOWE Z NIETYPOWYM PRZYBOREM. ĆWICZENIA ŚRÓDLEKCYJNE.

 

Daty szkoleń:   

 • 24.03.2016r.
 • 31.03.2016r.
 • 07.04.2016r.

Prowadzący : Dariusz Kisiel               

 • Godzina:   17.00                    

Miejsce warsztatów:

 •  Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży , ul. Polna 16

Cena szkolenia:  

 • bezpłatne

Mile widziany strój sportowy

Kontakt :  e-mail:

 • Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • tel. 500 067 097 lub osobiście w siedzibie firmy

Współpracujemy z :