• Strona Główna
      • Kadra Poradni
      • Harmonogram
      • Harmonogram ZO
      • Prawo
      • Przydatne linki
    • Oferta
      • Oferta ogólna
      • Badania
      • Zajęcia grupowe i indywidualne
      • Warsztaty/Szkolenia
    • Do pobrania
    • Strefa Ucznia
    • Strefa rodzica
      • Psycholog
        • Do pobrania
      • Pedagog
        • Do pobrania
      • Logopeda
        • Do pobrania
    • Strefa nauczyciela

    Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 2 w Łomży

    18-400  Łomża, ul. Polna 16     tel./fax: 86  215 03 18     ppplomza@poczta.onet.pl

    Kampania społeczno-edukacyjna

    „Nastoletnia depresja”  - „Nie pozwól dziecku wylogować się z życia”

     

    Trwa 15. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Realizowana jest ona pod hasłem „Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia”. W ramach kampanii zostanie przeprowadzony cykl bezpłatnych szkoleń on-line dla nauczycieli oraz dzień otwarty dla rodziców z wykładami ekspertów i bezpłatnymi konsultacjami on-line z lekarzem psychiatrą. Honorowy patronat nad cyklem szkoleń dla nauczycieli objął Minister Edukacji i Nauki.

     

     

    15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

    15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji jest realizowana pod hasłem „Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia”. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków. Uczestnicy kampanii dowiedzą się m.in.: jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie oraz gdzie szukać pomocy.

    Ważnym aspektem akcji jest przedstawienie wpływu pandemii na zdrowie psychiczne nastolatków. Warto podkreślić, że 15. edycja kampanii została przygotowana w odpowiedzi na bieżące problemy, które wynikają m.in. z konieczności pozostawania w domu czy ograniczenia kontaktów rówieśniczych.

    Szkolenia dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja”

    W ramach akcji do kwietnia br. zostanie zorganizowany cykl szkoleń dla nauczycieli dotyczący depresji wśród młodzieży. Szkolenia są bezpłatne, a dzięki formule on-line będą mogli wziąć w nich udział nauczyciele, pedagodzy i psychologowie z całej Polski. 

    Uczestnicy spotkań otrzymają gotowe narzędzia do samodzielnego przeprowadzenia lekcji na temat depresji. Zdobędą też wiedzę, która uwrażliwi ich na objawy depresji wśród nastolatków.

    W każdym szkoleniu może wziąć udział 1000 uczestników. Cykl szkoleń dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

    Wsparcie w walce z depresją

    Forum Przeciw Depresji zachęca także do skorzystania z bezpłatnego wsparcia telefonicznego. Od 22 do 26 lutego br. w godz. 17:00-19:00 będzie działał Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji. Pod numerem 22 594 91 00 pomocy udzieli lekarz psychiatra.

    Podczas rozmowy specjalista może pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w najbliższym otoczeniu.

    Problem depresji wśród dzieci i młodzieży

    Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. To poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.

    Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczenie. Dlatego zarówno rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej uczniów, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi.

    źródło:

    https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kampania-spoleczno-edukacyjna-nastoletnia-depresja--nie-pozwol-dziecku-wylogowac-sie-z-zycia




    zobacz prezentację

    DROGIE DZIECI, DROGA MŁODZIEŻY, DRODZY RODZICE

     

    W związku z przedłużającym się czasem pandemii, która skutkuje ograniczeniami w kontaktach społecznych, stawiając tym samym przed nami nowe wyzwania w obszarze nawiązywania właściwych relacji  międzyludzkich,  Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 2 zachęca dzieci , młodzież i rodziców do skorzystania z wsparcia pedagogów i psychologów. Każdego tygodnia od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -17.00 nasi specjaliści czekają pod nr. telefonu - 536 283 724.  Możliwe jest także bezpośrednie spotkanie w Poradni po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

    Masz Ty, lub ktoś z twoich bliskich problem, pytanie, wątpliwość - zadzwoń.


     

     

    PROCEDURA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA
    W ŁOMŻYNSKIM CENTRUM ROZWOJU EDUKACJI/
    PORADNI PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ NR2
    W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID-19 W POLSCE

     

       Ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa przed zakażeniem w ŁCRE/PPP2

     

    1.      W placówce stosuje się zabezpieczenia stanowisk pracy, pracowników w kontakcie bezpośrednim z klientem w postaci: barier pleksiglasowych zamontowanych
    w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, oraz gabinetach służących do terapii i diagnozy.

    2.      Wyposażenie każdego z pracowników centrum w maski ochronne, przyłbice, rękawice, środki do dezynfekcji rąk..

    3.      Wprowadza się ewidencjonowanie prac porządkowych- karty kontroli wykonania dezynfekcji każdego gabinetu diagnostycznego i pomoce dydaktyczne będą dezynfekowane  po każdej przeprowadzonej diagnozie lub terapii, a fakt ten odnotowywany na liście kontrolnej znajdującej się w każdym gabinecie.

    4.      Po zakończeniu każdego badania lub terapii w poradni  pracownik obsługi lub pracownik pedagogiczny dezynfekuje, sprzęt, krzesła, biurko, klamki i włączniki światła.

    5.      Pomoce dydaktyczne, narzędzia wykorzystywane w diagnozie, przybory po każdej diagnozie przenoszone są do pokoju nr 13 w celu ich dezynfekcji.

    6.      Należy zadbać o przeprowadzenie dezynfekcji lad, poręczy, dozowników na preparaty do higieny rąk, , pojemników na odpady nie rzadziej niż dwa razy dziennie.

    7.      Wszystkie pomieszczenia  w budynku należy wywietrzyć raz na godzinę lub po każdej diagnozie czy terapii.

    8.     Specjalista Poradni, przed przystąpieniem do telefonicznego wywiadu z rodzicem/prawnym opiekunem dziecka, informuje go o wewnętrznej procedurze bezpieczeństwa w Poradni oraz przeprowadza ankietę wstępnej kwalifikacji w zawiązku z zagrożeniem COVID – 19.

    9.     Po ustaleniu terminu diagnozy lub terapii w Poradni, rodzic/prawny opiekun dziecka jest informowany telefoniczne, a po przybyciu do placówki wypełnia ankietę aktualizacyjną w związku z zagrożeniem COVID – 19 (w gabinecie diagnosty/ terapeuty).

    10.  Klienci wchodzący do budynku zobowiązani są posiadać maseczki ochronne/ przyłbice, rękawice za wyjątkiem dzieci do lat 4 oraz dzieci niepełnosprawnych.

    11.  Obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku.

    12.  Przy wejściu do budynku przeprowadza się pomiar temperatury ciała za zgodą klienta. Nie będą przyjmowane osoby, które nie wyrażą zgodę na pomiar temperatury lub temperatura ciała będzie wyższa niż 37.0 stopni C.

    13.  Dziecko w czasie diagnozy/terapii pozostaje w gabinecie z diagnostą/terapeutą. Tylko w szczególnych sytuacjach dopuszczalna jest obecność rodzica (np. niepełnosprawność, stan zdrowia dziecka, wiek).

    14.  Wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach (stan zdrowia dziecka), po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym w sekretariacie Poradni, mogą być obecni oboje rodzice/opiekunowie prawni.

    15.  Wszyscy pracownicy ŁCRE oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży zobowiązani są nosić maseczki na korytarzach budynku ,a pracownicy pedagogiczni poradni także  w gabinetach podczas przeprowadzania diagnozy lub terapii  chyba że jest to niemożliwe ze względu na specyfikę badania lub terapii.

    16.  Dokumenty przychodzące z zewnątrz ( pisma, wnioski, poczta itp. ) przenoszone będą do pokoju nr12 w celu ich dezynfekcji promieniami UVC

    17.  Ze względów bezpieczeństwa dyrektor ustala nauczycielom którzy pracują w jednym pomieszczeniu harmonogram pracy tak, aby w pomieszczeniu przebywała tylko jedna osoba.

    18.  Pracownicy administracji pracują stacjonarnie, w szczególnych przypadkach dyrektor może zarządzić pracę zdalną.

    19.  W budynku ŁCRE wyznacza się gabinet EEG Biofeedback (parter pokój nr.11) jako miejsce, w którym będzie można odizolować dziecko/osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób a w przypadku osoby nieletniej niezwłocznie należy powiadomić rodziców/ opiekunów prawnych w celu pilnego odebrania dziecka z placówki.

    20.  Na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 należy przestrzegać następujących zasad -Procedury zakażenia w ŁCRE/PP2 w Łomży:

     

    20.1 Pracownicy placówki w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni zostać w domu i skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łomży tel. 784170718, (86)2162647 a w razie pogarszającego stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, ze mogą być zakażeni koronawirusem. O zaistniałej sytuacji poinformować bezpośredniego przełożonego- wicedyrektora lub dyrektora centrum.

    20.2 W przypadku wystąpienia u pracownika centrum będącego na stanowisku prac niepokojących objawów sugerujących     zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy, powiadomić bezpośredniego przełożonego tj. dyrektora lub wicedyrektora centrum  o zaistniałej sytuacji i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń udając się do miejsca izolacji.

    20.3. Miejsce izolacji w ŁCRE przy ul. Polnej 16 wyznacza się gabinet EEG Biofeedback w PPP2  jako miejsce, w którym będzie można odizolować dziecko/osobę przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. W przypadku gdy dotyczy powyższa sytuacja dziecka niezwłocznie powiadomi rodziców/ opiekunów prawnych w celu pilnego odebrania dziecka z placówki.

    20.4. W celu przygotowania pomieszczenia izolatki usunięto sprzęty i przedmioty, których nie da się skutecznie uprać lub zdezynfekować oraz zapewniono środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji w/w pomieszczenia.


    20.5. Obszar w którym poruszał się i przebywał pracownik/ dziecko należy poddać gruntowanemu sprzątaniu zgodnie z obowiązującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe ( klamki, poręcze, uchwyty itp.).


    20.6. Należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

    20.7. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego celem konsultacji lub uzyskania porady– telefony 784170718, (86)2162647

    20.8. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.

     

     

    Dyrektor ŁCRE

                                                                                                   Maciej Listowski


     

    Więcej artykułów…
    • Procedura organizacji pracy podczas zagrożenia epidemicznego / oświadczenie o stanie zdrowia
    • Zdążyć przed dysgrafią
    • NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE........
    • GOTOWOŚĆ DZIECKA DO SZKOŁY
    • Rozproszona uwaga

    Strona 1 z 12

    << Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

    Reklama